مطالعه سیاست خارجی روسیه
...............«Russian Foreign Policy studies»  
قالب وبلاگ
لینک دوستان
تحولات منطقه خاورمیانه و به ویژه بحران سوریه در یک سال اخیر، موضوع نقش بین‌المللی روسیه و موازنه منطقه‌ای و تعاملات با امریکا را به طور جدی‌تری وارد ادبیات سیاسی بین‌المللی کرد و البته از‌سر‌‌گیری روابط با مصر نیز بر اهمیت این موضوع افزود. حتی احتمال یک توافق مهم برای نوعی تقسیم مسئولیت در منطقه و فرا‌تر از آن همکاری برای مهار چین در آینده نیز مطرح شده است. در کنار این تحول، اما دخالت امریکا در حوادث اوکراین، نشان داد که پیچیدگی روابط روسیه و امریکا همیشه آبستن رویدادهایی متعارض است. در تازه‌ترین تحول، رئیس‌ جمهوری روسیه در ‌سه‌شنبه ۳۱ دسامبر و یک روز پیش از آغاز سال نو مسیحی در پیامی به باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش، سال نو را به وی تبریک گفت و اعلام کرد که مسکو آماده برقراری ارتباطات سازنده با واشنگتن است. او به همکاری مسکو و واشنگتن اشاره و اعلام کرد که این دو کشور می‌توانند برای حل مسائل و مشکلات پیچیده بین‌المللی با یکدیگر همکاری داشته و ابراز امیدواری کرد که روابط دوجانبه می‌تواند بهبود یابد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 15 دی1392 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

یکی از مهم‌ترین دلایل حمایت روسیه از سوریه نگرانی مسکو از روی کار آمدن یک دولت اسلامی مبتنی بر عقاید سلفی‌ـ‌وهابی در سوریه است؛ چرا که در این صورت نه تنها روسیه منافعی را که در حال حاضر در سوریه دارد از دست خواهد داد، بلکه این دولت تهدیدی علیه امنیت و ثبات مناطق مسلمان‌نشین روسیه است. از زمان شروع ناآرامی‌ها در سوریه، روسیه از نظام حاکم بر سوریه حمایت کرده و مخالفان را تحت عنوان تروریست، رادیکال‌های اسلامی و سلفی نام برده است. مسئله‌ای که در اینجا مطرح است، چرایی این حمایت همه‌جانبه‌ی روسیه است. طیف گسترده‌ای از توضیحات و ادله توسط کارشناسان روسی و غربی در مورد دلایل حمایت روسیه از سوریه مطرح شده است؛ حتی برخی از آن‌ها در تضاد با منافع کلی روسیه در خاورمیانه‌ی عربی است. اهم این دلایل عبارت‌اند از: پایگاه نظامی روسیه در بندر طرطوس سوریه در مدیترانه، فروش تسلیحات نظامی به ارتش سوریه، حوزه‌ی رقابتی و تضاد منافع شرق و غرب و حوزه‌ی نفوذ. در این میان، به نگرانی روسیه از قدرت‌یابی سلفی‌ها در سوریه کمتر پرداخته شده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 8 اسفند1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
روابط روسیه و سازمان ناتو به عنوان بزرگترین پیمان نظامی در جهان در دوره پسا جنگ سرد مهمترین مساله امنیتی در صحنه اروپا بوده است و به همین لحاظ در سال 2002 میلادی شاهد تشکیل شورایی برای بحث درباره مسائل مورد علاقه روسیه و ناتو تحت عنوان شورای روسیه و ناتو بودیم. به این ترتیب این شورا تاکنون محل بحث درباره بسیاری از مسائل امنیتی و نظامی بین روسیه و ناتو و ایجاد هماهنگی در زمینه های مختلف بین آنها بوده است. مقامات روسیه همواره درباره اهداف ناتو چه در سطح اروپا و چه در سطح بین المللی بدبین بوده و بویژه این مساله پس از اقداماتی مانند تلاش ناتو برای گسترش به سوی شرق ، اقدامات گام به گام برای استقرار سامانه های ضد موشکی در اروپا با همراهی آمریکا و مداخله ناتو در لیبی و مطرح شدن امکان تکرار این گونه مداخلات در دیگر نقاط جهان با جدیت بیشتری از سوی روسیه مطرح می شود.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ سه شنبه 12 دی1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
روسیه بازی استراتژیک جدیدی را به راه انداخته است . در شرایطی که آمریکا سیاست جدید خود در سطح جهانی را تمرکز بر آسیا قرار داده است ، روس ها نیز به دنبال تقویت روابط خود چه از منظر سیاسی و چه با کارت اقتصادی در کشورهایی چون هند، پاکستان، افغانستان و کشورهای عربی کوچک حاشیه خلیج فارس چون امارات هستند.تقابل منافع امریکا با روسیه در منطقه این روزها با بحران در سوریه شکل جدیدی به خود گرفته است. روس ها که با اصرار غرب برای وداع بشار اسد روبه رو شده اند بر دامنه فعالیت های نظامی و مانورهای خود افزوده اند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تازه ترین یارگیری منطقه ای خود به هندوستان سفر کرده است. سفری که پس از سفر مقدماتی وزیر امور خارجه این کشور در ماه گذشته به هند در روزهای گذشته انجام شد. استراتژی روسیه در نزدیکی به کشورهای آسیایی


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه وآسیای جنوبشرقی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 6 دی1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

چین و روسیه بازیگران اصلی در رقابت راهبردی میان ایران و آمریکا هستند. چین و روسیه، به عنوان قدرت‌های بزرگ دنیا و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، نقشی مهم در شکل‌گیری تحریم‌ها و دیگر جنبه‌های حرکت‌های بین‌المللی در برابر برنامه هسته‌ای ایران ایفا می‌کنند. در عین حال، هر دوی این کشورها شرکای تجاری ایران هستند و تسلیحات به این کشور صادر می‌کنند. چین وارد کننده عمده نفت ایران بوده و هر دو کشور روسیه و چین علاقمند به سرمایه‌گذاری در بخش نفتی ایران هستند. این امر انگیزه‌های مختلفی را در هر دو کشور برای تقابل با ایران و آمریکا ایجاد می‌نماید.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 13 آذر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

 واشنگتن و متحدانش تلاش می‌کنند تا با استفاده از اختلافات موجود میان کشورهای آسیای مرکزی زمینه چالش در منطقه را عمیق‌تر و سپس خود را در لباس میانجی و خیرخواه این کشورها معرفی کنند.قرقیزستان در ماه دسامبر سال ‌جاری میلادی ریاست دوره‌ای سازمان پیمان امنیت جمعی را عهده‌دار خواهد شد اما برای کارشناسان پاسخ این پرسش حائز اهمیت است که چگونه بیشکک به‌اجرای نقش خود خواهد پرداخت؟ در حالی که با دبیر کل سازمان مشکل دارد.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 آذر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

یکی از موضوعاتی که در عرصه روابط آمریکا و روسیه مطرح بوده است، وضعیت ایران است. بدین معنی که روسیه همواره مایل بوده است رابطه ایران و آمریکا در وضعیت تنش قرار داشته باشد. در مقابل، آمریکا هم نسبت به نزدیکی روابط ایران و روسیه بسیار حساس بوده و هم چنین ایران به طور سنتی روابط آمریکا و روسیه را در سیاست خارجی خود مورد توجه قرار داده و به همین دلیل از روابط پر تنش میان آمریکا و روسیه استقبال نموده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 آذر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

With nations possessing nuclear weapons and missile technologies, the ability to detect missile launches in a timely manner is vital for any strategic weapons systems – hence Russia’s current upgrade of its missile attack early warning system. The Voronezh-DM early warning radars deployed near Armavir in Russia’s Krasnodar Region will start working at full capacity in the first quarter of 2013, according to former commander of Russian aerospace defense troops and new deputy defense minister, Oleg Ostapenko.
“Once the new Armavir radar is commissioned and put on alert, it will cover the Daryal-type Gabala radar station’s zone of operation, and even replace it in this zone,” said Ostapenko.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1 آذر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

آیا اوباما همانند دور اول ریاست جمهوری خود رویکرد تعاملی را با روسیه در پیش خواهد گرفت و یا در صورت مواجه شدن با بی علاقگی روسیه نسبت به رویکرد تعامل، بدلیل انتخاب شدن پوتین به عنوان ریاست جمهوری این کشور، ممکن است رویکرد اوباما در این دوره به تقابل با روسیه تغییر کند. دوران ریاست جمهوری بوش پسر و جایگاه روسیه را در آن، می توان به دو دوره تقسیم بندی کرد؛ یکی دوران تعامل و دیگری دوران تقابل که ذیلاً به هر کدام از آنها پرداخته میشود:


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 29 آبان1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


President Barack Obama once assured Russian leaders that he'd have more flexibility to deal  with missile defense during a second term in office. But now that he has been re-elected, there's little expectation of progress on that or other contentious issues that divide the two countries. Tensions between the United States and Russia have been rising. The countries have been at odds over Syria's civil war, Iran's nuclear program and Russia's crackdown on domestic opposition. US officials are uneasy about what they see as a more assertive foreign policy by Vladimir Putin, who returned to the Russian presidency in May.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 22 آبان1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

Four years ago, millions of people around the word, this columnist included, indulged themselves with tall, refreshing glasses of Obama's special blend of Campaign Trail Kool-Aid. And who could blame us? After eight years of chasing bogeymen around arid climates in the War on Terror, the world was ready to quench its thirst for peace. And Barack Obama, who promised to sit down and talk to America’s enemies instead of creating them, seemed genuine and, more importantly, trustworthy.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 21 آبان1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


همزمان با روی کارآمدن پوتین در روسیه، این باور در میان سیاست‌مداران، نخبگان و حتی مردم روسیه رشد یافته است که این کشور می‌باید در پی کسب جایگاه، نفوذ و منافع گذشته خود در سطح منطقه استراتژیک آسیای مرکزی باشد. هفته گذشته رسانه‌های روسی از آمادگی مسکو برای اختصاص مبلغ 1.5 میلیارد دلار جهت تجهیز نیروهای مسلح قرقیزستان و تاجیکستان خبر دادند. کارشناسان بلافاصله این اقدام را در راستای تقویت جایگاه روسیه در قبال تلاش‌های آمریکا برای گسترش نفوذ در آسیای مرکزی دانستند. بنابر نوشته روزنامه "کمرسانت" چاپ مسکو از مبلغ فوق، 1.1 ملیارد دلار به قرقیزستان اختصاص خواهد یافت. گفته می‌شود که جزئیات این موضوع طی سفر "الماسبیک آتامبایف" رئیس جمهور قرقیزستان به روسیه که برای 14-15 نوامبر پیش‌بینی شده است، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 21 آبان1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

Two months after President Vladimir Putin called for greater pragmatism in Russian foreign policy, he was ready to make history by becoming the first Russian head of state to visit Pakistan. While the primary purpose of his visit was a quadrilateral meeting with the leaders of Tajikistan and Afghanistan as well as Pakistan, scheduled for 3rd October, Putin was also scheduled to hold bilateral talks with his Pakistani counterpart.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ شنبه 6 آبان1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

نوری مالکی نخست وزیر عراق روز هشتم اکتبر برابر با 17 مهرماه برای نخستین بار از زمان تصدی این پست به روسیه سفر می کند.درست در روزهایی که روسیه و امریکا در ستیز مستقیم سیاسی در خصوص بحران سیاسی در سوریه قرار دارند، آقای مالکی بار سفر می بندد تا به قول سخنگوی دولت در گفتگو با کرملین نشین ها ، به ارتقای سطح روابط سیاسی ، اقتصادی و نظامی با رقیب روزهای جنگ سرد با امریکا بیاندیشد. مالکی به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور کشور میزبان به روسیه سفر کرده است .قرارداد نظامی هنگفتی که عراق با روسیه در جریان این سفر بست، تحلیل های بسیاری را در خصوص روابط آتی مسکو و بغداد بر سر زبان ها اندخته است. دیپلماسی ایرانی با دکتر علی اکبر اسدی کارشناس مسائل عراق در خصوص دلایل این سفر و اهداف پشت پرده عراقی ها گفتگویی داشت که در زیر می خوانید:


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 24 مهر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

با حضور پوتين در راس سياست هاي روسيه اراده اين کشور در ايجاد سياست خارجي مستقل و فعال و با نقشي جهاني براي روسيه جدي تر از هميشه پيگيري مي شود وحتي با وجود اينکه مي دانيم خاورميانه پس از کشورهاي مشترک المنافع ، اروپا ، آمريکا و آسيا پنجمين اولويت سياست خارجي اين کشور محسوب مي‌شود شاهد حضور پرقدرت روسيه درمعادلات سوريه هستيم. قبل از ورود به بحث بايد علتهاي اهميت خاورميانه براي روسيه روشن شود و در اين ميان مي توان به مواردي همچون مبادلات 60ميليارد دلاري خاورميانه با روسيه، اتصال اين منطقه به حوزه حساس روسيه يعني کشورهاي مشترک المنافع ، اسلامگرايي که با توجه به رشد سريع جمعيت مسلمانان روس مساله مهمي براي اين کشور در آينده است ، قرنها رقابت و شراکت روسيه و ترکيه و تغيير تمايل غرب براي ايجاد سپر موشکي از اروپاي شرقي به خليج فارس و خاورميانه اشاره کرد که باعث شده اند تا روسيه طرفدار حفظ ثبات در خاورميانه و جلوگيري از برهم خوردن موازنه منطقه اي از جمله بين ايران و ترکيه ، ترکيه و سوريه و سوريه و اسراييل باشد


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 17 مهر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

در ماههاي گذشته و به دليل مقاومت روسيه در مقابل غرب براي تغيير حكومت در سوريه و وتوي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت در محافل خبري و رسانه‌هاي ايران، بحث‌هايي در مورد شكل گيري جنگ سرد جديدي ناشي از اختلافات روسيه و غرب مطرح شده است. طرح اين مسائل به اين شيوه كه فاقد عمق و استدلال كافي است، در رسانه‌ها بر تصميم گيرندگان سياسي تاثير گذار است و ممكن است به اتخاذ تصميماتي منجر شود كه بر خلاف منافع ملي باشد. سوالي كه بايد پاسخ داده شود اين است كه آيا واقعا روسيه به دنبال تقابل با غرب است همانند آن چيزي كه در دوران جنگ سرد و جهان دو قطبي وجود داشت؟ به نظر نمي‌رسد كه چنين باشد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 11 مهر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

ولادیمیر پوتین بایستی از قدرت های غربی ممنون باشد، چرا که به او کمک کردند درست جایی که سیاست های استالین با شکست مواجه شد، او به پیروزی برسد.  ولادیمیر پوتین بایستی از قدرت های غربی ممنون باشد، چرا که به او کمک کردند درست جایی که سیاست های استالین با شکست مواجه شد، او به پیروزی برسد و آن تثبیت نفوذ سیاسی و اقتصادی مسکو بر بلگراد است. ایالات متحده و بیشتر کشورهای اروپای غربی با حمایت از استقلال کوزوو و بی اعتنایی به منافع و خواست صربستان، راه را برای اعمال نفوذ روسیه باز کردند. برای اولین بار پس از جنگ سرد، روسیه موفق شده است در قسمتی از اروپا که غرب آن را بخشی از منطقه نفوذ خود تلقی می نماید، جای پایی پیدا کند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 23 شهریور1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


مناطق غرب آسیا و آسیای مرکزی ظرف ماههای اخیر با تحولات قابل توجهی مواجه بوده اند. این تحولات را می توان نشانه هائی برای آغاز دورانی جدید در این منطقه محسوب نمود. دورانی که شاید بتوان آنرا به نوعی نقطه آغاز بازی بزرگ دیگری در قرن 21 نامید. اگر بازی بزرگ قرن 19 را دو قدرت وقت یعنی انگلیس و روسیه تزاری انجام می دادند، در بازی قرن 21 این آمریکا و روسیه هستند که بازیگران اصلی این بازی می باشند. در قرن 19 هدف بازی بزرگ انگیزه دستیابی به هند و ادامه اهداف استعماری بود که از سالهای آغازین قرن 19 آغاز و تا سال 1907 و امضای مصالحه بین روس و انگلیس ادامه یافت. اما در شرایط فعلی به نظر می رسد اهداف طرفین لزوما یکسان نیست و ماهیت بازی هم متفاوت است.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و آمریکا
برچسب‌ها: روسیه و سوریه, روسیه و آمریکا, آسیای مرکزی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 4 مرداد1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

مسكو از آغاز بحران و ناآرامي در مناطق مركزي و مرزي سوريه تاكنون، با وجود گذشت شانزده ماه همچنان به عنوان يكي از حاميان سرسخت اين كشور در صحنه‌هاي مختلف منطقه اي و جهاني ظاهر شده است.روسيه همراه با چين ديگر حامي سوريه از زمان آغاز بحران دو بار از وتو در شوراي امنيت سازمان ملل استفاده و در بسياري از مجامع و نشست‌هاي بين‌المللي در ارتباط با بحران سوريه از مواضع نظام حاكم بر اين كشور به شكل‌هاي مختلف دفاع كرده است.اكنون مهم ترين سوال در ارتباط با حمايت‌هاي روسيه از سوريه آينده و ادامه اين حمايت، امكان ايستادگي مسكو تا آخر خط در كنار دمشق، احتمال معامله روسيه با غرب در ارتباط با سوريه و ميزان توان روسيه در حفظ نظام سياسي سوريه است.براي پاسخ به اين سوال‌ها از روش‌هاي مختلفي مي‌توان بهره گرفت كه يكي از آنها يافتن چرايي و دليل حمايت‌هاي روسيه از سوريه در ماه‌هاي اخير است كه با آگاهي از آنها به نظر مي‌رسد پاسخ اين سوال تا حدود زيادي روشن شود.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، سیاست خارجی روسیه
برچسب‌ها: سیاست خارجی روسیه, سوریه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 27 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

در ارزیابی های متفاوت و متضاد ارائه شده روسیه و آمریکا، این نکته به روشنی آشکار است که غرب در پی سرنگونی بشار اسد و تشکیل دولت انتقالی مورد نظر خود است. در حالی که روسیه مخالف این طرح بر اندازی است و مقامات این کشور بر این باورند که طرحهای غرب ، اوضاع در منطقه را از این که هست پیچیده تر می کند . در چنین شرایطی سفر کوفی عنان به روسیه و تلاش مقامات مسکو برای دیدار با مخالفان سوری، بسیار حائز اهمیت است و اگر روسیه همچنان در مقابل خواسته های غرب مبنی بر دخالت نظامی در سوریه و یا انتقال قدرت در سوریه با کناره گیری بشار اسد از ریاست جمهوری، تسلیم نشود، به نظر می رسد آینده تحولات سوریه در روسیه رقم خواهد خورد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
برچسب‌ها: سوریه, عنان, روسیه و سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 26 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


در ماه‌هاي گذشته اخبار متعددي كه همه روزه از شدت درگيري‌ها در سوريه منتشر مي‌شود بحران اين كشور را وارد مرحله جديدي كرده و در واقع توجه بيشتر جامعه بين‌المللي را به سوريه معطوف كرده است.در لابه‌لاي خبرهاي مربوط به سوريه گاه سخن از طرح‌هايي مي‌رود كه قصد حل بحران اين كشور را دارد. گاه نيز بازيگران بين‌المللي با اشاره به سناريوهاي پيش‌ آمده در ليبي و يمن، طرح‌هايي را براي سوريه ارائه مي‌كنند.در اين بين با توجه به سرعت تحولات در سوريه و متغيرهاي دخيل در اين بحران براي واكاوي بيشتر رخدادها و همچنين آينده سياسي اين كشور به گفت‌وگويي با دكتر حسن هاني‌زاده كارشناس مسائل خاورميانه پرداخته‌ايم كه مي‌خوانيد:


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، سیاست خارجی روسیه
برچسب‌ها: روسیه و سوریه, سوریه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 26 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

شاید بیش از هر کس دیگری این کوفی عنان، نماینده سازمان ملل در سوریه،‌ باشد که از خبر کشتار در روستای تریمسه از استان حماء سوریه جا خورده است. او گفته که از اخبار مربوط به این کشتار «شوکه و منزجر» شده است و حق دارد که این را بگوید چون به نظر می‌رسید او در اجلاس ژنو توانست توافق اولیه قدرت‌های بین‌المللی را برای تشکیل دولت وحدت ملی در سوریه به دست آورد و همین چند روز پیش بود که به کشورهای منطقه سفر کرد تا گامی برای پیش‌ بردن طرح صلح خود برداشته باشد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
برچسب‌ها: سوریه, روسیه و سوریه, عنان
ادامه مطلب
[ دوشنبه 26 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

 روسيه و آمريكا در روابط خود تغييري انجام نداده‌‌اند، بخش عمده‌اي از روابط آمريكا و روسيه در دوران حضور پوتين تداوم جدي دارد، ضمن اين كه بخشي از آن نيز با تغيير مواجه خواهد شد.روسيه براي جهان در چهار قرن اخير معما، مساله و بخشي از سياست‌ بين‌الملل بوده است و فراز و فرودهايي داشته است، درك سياست بين‌الملل بدون درك عنصر روسي امكان‌پذير نيست و در دوران جديد بدون درك روابط آمريكا و روسيه ممكن نيست و ماهيت اين رابطه تا حدودي ماهيت نظام بين‌الملل را تعيين مي‌كند.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
برچسب‌ها: روسیه و آمریکا, حقوق بشر
ادامه مطلب
[ دوشنبه 26 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

روابط روسیه و آمریکا طی دو دهه اخیر یعنی از هنگام فروپاشی شوروی سابق همواره دستخوش نوسانات زیادی بوده است. این در حالی است که با روی کار آمدن مجدد ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه ، ناظران پیش بینی می کنند که تحولات مهمی در زمینه روابط روسیه با امریکا بوجود خواهد آمد. پوتین در این زمینه تصریح کرده است که روسیه به شرطی برای توسعه مناسبات دو جانبه با آمریکا آمادگی دارد که واشنگتن اصول مشارکت برابر و توام با احترام متقابل را رعایت کند. رییس جمهوری روسیه همچنین بر ضرورت توجه آمریکا به منافع و مواضع روسیه در رفتارهای خود تاکید کرده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و سپر دفاع موشکی
برچسب‌ها: روسیه و آمریکا, سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ شنبه 24 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

روابط روسیه و غرب از زمان پیروزی انقلاب مارکسیستی در روسیه در سال ١٩١٧ همواره یکی از مهمترین  متغیرهای تعیین‌کننده در سیاست بین‌الملل به شمار رفته است. نقطه اوج این مسئله در دوران جنگ سرد و به طور مشخص‌تر در زمان بحران موشکی کوبا رقم خورد که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، جهان تا آستانه یک برخورد هسته‌ای به پیش رفت. با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد، اگرچه تنش‌ها در روابط روسیه و غرب تا حدود زیادی کاهش یافت و نقش محوری روابط روسیه و غرب جای خود را به موضوعات مهمتری مانند روابط غرب و جهان اسلام داد، اما در بسیاری از بحران‌ها و مسائل مهم جهانی همچنان مواضع روسیه به عنوان یکی از پنج عضو شورای امنیت، از نقش تأثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای برخوردار بوده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ یکشنبه 11 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

اندیشکده "واشنگتن"، در مقاله‌ای به قلم "نیکولای کوژانوف"، از کارمندان سابق بخش سیاسی و اقتصادی سفارت روسیه در تهران در طول سال‌های 2006 تا 2009، ضمن بررسی روابط تهران و مسکو، از موقعیت ژئوپلتیک ایران و مسائل امنیت ملی روسیه به عنوان دلایل کرملین برای حفظ این رابطه نام برده، و در کنار ارائه راهکارهای پیش روی آمریکا برای کاستن آثار این پیوندها بر منافع واشنگتن، رابطه میان این دو کشور همسایه را الگویی مناسب برای ایجاد پیوندهای تعاملی پایدار با جمهوری اسلامی می‌داند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 7 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

در دوره اتحاد جماهیر شوروی، مسکو هم پیمان کشورهای مترقی و پیشرو جهان عرب بود. منظور از کشورهای پیشرو،کشورهای سوریه، عراق، یمن جنوبی، لیبی، الجزایر و سازمان آزادی‌بخش فلسطین بود. طبیعتا مواضع شوروی در مقابل اسرائیل قرار داشت، اما از سال 1991 و در دوران روسیه جدید این شرایط تغییر کرد و سیاست خارجی یلتسین، نخستین رئیس جمهور منتخب روسیه، بیشتر با غرب و همگرایی با غرب را جستجو می‌کرد و مسائل منطقه‌ای خاورمیانه از جمله مساله اسرائیل و فلسطین مورد غفلت واقع شد. البته، از زمان میخائیل گورباچف،‌آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، اجازه مهاجرت به یهودیان روسیه داده شده بود و در مجموع ، این سیاست گورباچف و پس از آن یلتسین برای اسرائیل خیلی نگران کننده نبود. همین امر که دشمنان اسرائیل همانند سوریه و سازمان آزادی‌بخش فلسطین حامی قدرتمندی مثل شوروی را از دست داده بودند، برای آنها کفایت می‌کرد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، سیاست خارجی روسیه
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 7 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

The task of both foreign policy makers and foreign policy scholars is complicated by the appearance on the international stage of a lsquonew actor,rsquo about whom little information is available. The lack of information concerning such lsquonew actorsrsquo makes the job of explaining, predicting, and influencing that decision-makerrsquos choices many times more difficult. It is the argument of this paper that a multi-disciplinary approach, combining the political-psychology concept of an individualrsquos lsquoOperational Codersquo with the policy tasks of formulating guidelines for those who must deal with such lsquonew actors,rsquo offers a way to overcome this problem. The case of Vladimir Putin, President of the Russian Federation and a classic lsquonew actor,rsquo is explored in depth on these terms.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، سیاست خارجی روسیه، سیاست در روسیه
ادامه مطلب
[ شنبه 3 تیر1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

دامنه اختلافات میان آمریکا و روسیه گسترده است و موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرد اما در ماه‌های اخیراختلاف بین روسیه و غرب به ویژه آمریکا به رویدادهای اخیر در سوریه مربوط می‌شود. در حالی‌که روسیه و ایران سعی دارند راه حلی سیاسی برای حل مشکلات در سوریه بیابند، کشورهای غربی درصدد به بن‌بست کشاندن اوضاع هستند. تلاش این دو کشور برای حل و فصل دیپلماتیک مناقشه در سوریه مورد حمایت چین نیز قرار گرفته است، ولی سایر کشورها علاقه ای به این شیوه ندارند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و سپر دفاع موشکی، سیاست خارجی روسیه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 28 خرداد1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
The presidents of Russia and China, Vladimir Putin and Hu Jintao, have both backed Kofi Annan’s peace plan for Syria, and the Russian Foreign Ministry has expressed concern over the Syrian opposition’s announcement that it was withdrawing from the plan. That is the model of Russian diplomacy in place since last spring and, for the time being, Moscow is not going to depart from it.

موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 خرداد1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

برقراری مجدد " توازن قوا " در دو حوزه آسیا و اروپا با هدف نهایی غلبه بر حریف سرسخت کمونیست، مقصد غایی سیاست آمریکا در طول جنگ سرد بوده است. بنابراین تمامی اقدامات این کشور در آن مقطع زمانی در چهارچوب این هدف شکل گرفته بود تا " سرمایه داری " را که یکی از ستون های حیات دهنده منافع ملی آمریکاست، از تهدیدات مصون بدارد. رهبران آمریکایی در آن حیطه زمانی بر این اعتقاد بودند؛ برپایی نهادها که مجموعه ای مرتبط و دائمی از قوانین رسمی و غیر رسمی که تجویزگر نقش های رفتاری،محدود کننده فعالیت و شکل دهنده انتظارات هستند، این فرصت را به آمریکا می دهند که هزینه های " مهار شوروی " را با حیات دادن به یکسری رویه های مشترک و همه گیر کاهشدهند. بنابراین در راستای توجه به این امر یعنی ضرورت دفاع و حمایت از منافع آمریکا، پیمان های نظامی- امنیتی و نهادهای بین المللی متعدد از سازمان ملل گرفته تا گات در آن زمان متولد شدند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 7 خرداد1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

رويكرد روسيه به سياست و نظام بين‌الملل، نگاه اين كشور به مسائل منطقه و روابط ايران و روسيه، از جمله موضوعاتي است كه اين روزها و در آغاز دوره سوم رياست جمهوري ولاديمير پوتين، مورد توجه تحليلگران داخلي و خارجي است. اعتراضات محدود در حاشيه مراسم تحليف رئيس جمهور روسيه در هفته گذشته، نشان مي‌دهد پوتين در چشم همه روس‌ها، ديگر آن منجي برآمده از شرايط سخت سياسي خاص پايان دهه نود نيست و راه دشواري را پيش روي براي اثبات دوباره كارآمدي خود دارد. در عين حال، بازگشت پوتين به كرملين، يك نوع تجديد اقتدار را در ذهن روس‌ها و جهانيان تداعي مي‌كند و رويكردهاي ارائه شده از سوي وي، نشان مي‌دهد پوتين اين بار روسيه اي مقتدر با تركيبي از ويژگي‌هاي شوروي و روسيه تزاري اما در قالبي دمكراتيك و همگام با دوره جهاني شدن تعقيب مي‌نمايد.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

By George Friedman
This week, Vladimir Putin was sworn in for a third term as Russian president. Putin's return to the presidency was not unexpected; he was never really unseated as Russia's leader, even during Dmitri Medvedev's presidency. But it comes as an anti-incumbent trend is developing in Europe, most recently demonstrated when socialist challenger Francois Hollande defeated Nicolas Sarkozy in France's presidential elections this week. In response to these changes, Putin will have to adjust Russia's approach in Europe.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 20 اردیبهشت1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

بعد از فروپاشی اتحاد شوروی، آمریکا درپی برقراری روابط همکاری‌جویانه با روسیه برآمد. ولی به جز دوره کوتاهی، افزایش تنش بین آمریکا و روسیه بر سر مسائلی مانند پیشروی ناتو به شرق و طرح سپر دفاع ضد موشکی آمریکا در اروپا، جنگ روسیه با گرجستان در سال 2008 اين همکاری‌ها را به‌حالت تعليق درآورد. دولت اوباما تلاش کرد تا با سياست معروف به «از سرگیری » روابط آمریکا با روسیه را بهبود ببخشد. این مقاله به‌دنبال پاسخ‌گویی به این سؤال است که سیاست «از سرگیری» اوباما و به‌دنبال آن همکاری‌های دو طرف چه دستاوردهایی در روابط دو کشور داشته است؟ در مقام پاسخ‌گویی به این سؤال با بررسی چند حوزه حساس و مهم در روابط روسیه و آمریکا از جمله روابط دو جانبه و مسئله هسته‌ای ایران، جنگ افغانستان، کنترل تسلیحات، سپر دفاع موشکی، درپی آزمون این فرضیه هستیم. سیاست "از سرگیری" اوباما دستاورد مهمی برای روسیه نداشته است

کلیدواژه‌ها : سیاست «از سرگیری» ، روسیه ، کنترل تسلیحات ، جنگ افغانستان ، آمریکا ، سپر دفاع موشکی


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 30 فروردین1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

اصلاحیه قانونی ضد روسی معروف «جکسون- ونیک» به عنوان یادگار دوران حنگ سرد که تحریم هایی را از سال ۱۹۷۴ تا کنون علیه تجارت با روسیه اعمال کرده است، این روزها به دردسری تازه برای سران کاخ سفید در عرصه سیاست خارجی تبدیل شده است. هر چند مقام های کاخ سفید در مقاطعی از تاریخ از ضرورت لغو این اصلاحیه قانونی به منظور کسب امتیاز از روس ها و همراه کردن آنها با سیاست های خود در معادلات بین المللی سخن گفته اند، اما تحلیلگران مسایل سیاسی با اشاره به عمق اختلافات سیاسی و ایدئولوژیکی مسکو و واشنگتن می گویند که این قانون ضد روسی همچنان پابرجا خواهد ماند. دردسر ناشی از اصلاحیه قانونی ضدروسی «جکسون-ونیک» زمانی برای آمریکایی ها هوایدا شد که بر اساس مقررات سازمان تجارت جهانی که روسیه روند پیوستن به آن را تابستان سال جاری به اتمام می رساند، اعمال محدودیت های تجاری رسمی مانند اصلاحیه یاد شده علیه کشورهای عضو این سازمان ممنوع می باشد


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 27 فروردین1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

 انتخابات ریاست جمهوری روسیه در این دوره که پوتین توانست با کسب بیش از 63% آرا پیروز آن شود از حساسیت های قابل توجهی برخوردار بود. مهمترین دلایل اهمیت آن به تحولات بین المللی بویژه در حوزه خاورمیانه مربوط می شد. با ورود پوتین به کاخ کرمیلن دو حوزه داخلی و خارجی دستخوش تحولات زیادی خواهد شد. با توجه به تظاهرات ضد دولتی در روسیه که بعد از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری به وجود آمد و آمریکا نیز از آن حمایت کرد، نگاه ضد آمریکایی پوتین بیش از گذشته رادیکالیزه شد و به نظر می رسد پوتین این بار بیش از گذشته به اقداماتی تقابل جویانه با آمریکا و غرب دست بزند. بحث گسترش ناتو به شرق، انتقال و کوچ امنیتی آمریکا به شرق و جنوب شرق آسیا که بخش های وسیعی از اوراسیا را نشانه رفته، بحث استقرار سامانه دفاع موشکی ناتو و آمریکا در غرب روسیه و تحولات خاورمیانه مهمترین تمرکز اختلاف های سیاسی روسیه جدید با غرب در عرصه بین المللی خواهد بود


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و ناتو، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و سپر دفاع موشکی، سیاست خارجی روسیه، سیاست در روسیه
ادامه مطلب
[ دوشنبه 7 فروردین1391 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

من در مقالات سابق خود خطرها و چالش های کلیدی خارجی را که روسیه با آنها موجه شده ، ذکر کردم. با این حال، از آنجایی که سیاست خارجی جزو استراتژی دولتی می باشد، این موضوع قابل توجه بیشتری می باشد. خطر ها و چالش های خارجی، دنیای در حال تغییر ما را وادار به اتخاذ تصمیم های گوناگونی در زمینه های مختلف اقتصاد، فرهنگ، بودجه و سرمایه گذاری می سازد.روسیه هم از نظر اقتصاد و هم از نظر فرهنگ و خبررسانی بخشی از دنیای بزرگ می باشد. ما نمی توانیم از دنیای خارج منزوی شویم و خواهان این امر نیستیم. ما امیدواریم که شفافیت و آشکارا گویی ما رشد بهزیستی و فرهنگ را برای اتباع روسیه ببار آورده و مبانی اعتماد را بیش از پیش تقویت کند


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و کنترل تسلیحات، روسیه و سپر دفاع موشکی، دموکراسی وحقوق بشر، سیاست در روسیه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 21 اسفند1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

روابط روسیه و آمریکا بعد از فروپاشی شوروی پایه محکمی نداشته و همیشه وابسته به مسائل روز بوده است. یکی از دلایل عمده این مسئله پایین بودن سطح تعاملات تجاری و اقتصادی دو کشور است. بر خلاف آمریکا اتحادیه اروپا روابط تجاری گسترده ای با روسیه دارد که این مسئاله موجب احتیاط در برخورد اتحادیه اروپا با روسیه می شود. یکی از مهمترین عوامل عدم رشد روابط اقتصادی روسیه و آمریکا اصلاحیه «جکسون- ونیک» است. این اصلاحیه در چهار ماده بر قانون تجارت آمریکا در سال ۱۹۷۴  اعمال شد. از آنجا که اصلاحیه جکسون- ونیک از میراث جنگ سرد به شمار می رود ولی هنوز هم  لغو نشده است و تاثیر منفی بر روابط تجاری دو کشور دارد. اما با توجه به عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی انتظار می رود با باز شدن مرزهای روسیه به روی کالاهای خارجی روابط تجاری این کشور با اعضا سازمان تجارت جهانی و امریکا افزایش یابد. از طرف دیگر دولت اوباما در حال مذاکره با کنگره جهت لغو اصلاحیه جکسون- ونیک است که در صورت لغو آن می تواند تاثیر مثبتی بر روابط تجاری دو کشور داشته باشد. اخیرا وزارت بازرگانی امریکا آمار تبادلات تجاری این کشور در سال ۲۰۱۱ را منتشر کرده است. مایکل مک فال، سفیر آمریکا در مسکو با استفاده از این آمار نگاهی گذرا به روابط تجاری روسیه و آمریکا در سال ۲۰۱۱کرده است.ترجمه این مطلب مک فال که در وبسایت شخصی خود منتشر کرده است در ادامه می آید.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 30 بهمن1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
شنبه بیست و چهار دی مایكل مك فول، به عنوان چهارمین سفیر آمریكا در روسیه پس از فروپاشی اتحاد شوروی وارد مسکو شد. ۱۴ سپتامبر، مایکل مک فال، مدیر امور روسیه و اوراسیای شورای امنیت ملی آمریکا و دستیار ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی از سوی باراک اوباما به عنوان سفیر جدید آمریکا در روسیه به کنگره معرفی شد. وی معمار سیاست نوسازی روابط روسیه و آمریكا موسوم به «ری ست» لقب گرفته و مدت ها مشاور اوباما در امور روسیه بوده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ سه شنبه 27 دی1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
روسیه در سال ۲۰۱۱ شاهد رویدادهای مهمی در عرصه داخلی و خارجی بود که افزون بر تاثیرگذاری مقطعی بر ساختار مدیریت روسیه، بر آینده این کشور نیز اثرات چشمگیری خواهند داشت. بی تردید، مهمترین رویداد سیاسی داخلی روسیه در سال میلادی گذشته، انتخابات چهارم دسامبر (۱۳ آذر) برای تعیین سرنوشت پنج ساله ۴۵۰ کرسی مجلس دوما یا همان پارلمان روسیه بود که در آن، حزب حاکم «روسیه واحد» و احزاب کمونیست روسیه، روسیه عادل و لیبرال دموکرات، یعنی همان احزاب حاضر در دوره پنجم دوما، با گذر از سد کسب حداقل هفت درصد آرا، موفق به تثبیت حضور دوباره خود شدند.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ سه شنبه 27 دی1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
December marks the 20th anniversary of the end of the Soviet dictatorship and the beginning of Russia's post communist transition. For Russians, the intervening years have been full of elation and promise but also unexpected trouble and disappointment. Perhaps of all the painful developments in Russian society since the Soviet collapse, the most surprising -- and dismaying -- is the country's demographic decline. Over the past two decades, Russia has been caught in the grip of a devastating and highly anomalous peacetime population crisis. The country's population has been shrinking, its mortality levels are nothing short of catastrophic, and its human resources appear to be dangerously eroding

موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ شنبه 17 دی1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


December 7, 2011

Washington, D.C. ­– U.S. Senator John McCain (R-AZ) today delivered the following statement on Russia on the floor of the U.S. Senate
“I want to take a moment to speak about Russia -- and to review the state of what this Administration has trumpeted as the so-called reset of U.S.-Russia relations, especially in light of the flawed Duma election that just occurred this weekend, and in light of my strong belief that the growing demand for dignity and uncorrupt governance that has defined the Arab world this year may impact Russia as well.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ جمعه 16 دی1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
به عقیده برخی کارشناسان روابط روسیه و امریکا با آغاز پروژة "ري‌ست"در روابط دو كشور، گرمای بیشتری بر اين تعاملات حاكم شد. شخص مدویديف و نیاز او به غرب در زمینه نوسازی را نمی‌توان در این باره نادیده گرفت، اما اکنون با بالا گرفتن تنش‌ها در زمینه سپر دفاع ضدموشکی، این دوره رو به افول گذاشته و  احتمال انتخاب پوتین در انتخابات آيندة رياست‌جمهوري  روسیه پیام اميدبخشی برای این روابط نخواهد بود. موسسه مطالعات ايران و اوراسيا (ايراس) در همين راستا و با هدف بررسي هرچه بيشتر مثلث روابط ایران، روسیه، آمریکا در شرايط حاضر و آینده‌پژوهی در مورد انتخابات آتی روسیه، مصاحبه‌اي را با پروفسور ابرهارد اشنايدر، استاد دانشگاه زيگن آلمان انجام داده است كه مشروح آن در ادامه از نظر مي‌گذرد؛


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 28 آذر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
در انتخابات ششمین دوره دومای روسیه، حزب «روسیه واحد» توانست با کسب نزدیک به پنجاه درصد آراء مردم، پیروز انتخابات شود. بعد از انتخابات، مساله تقلب در انتخابات از سوی مخالفان و معترضان به انتخابات مطرح شد و تظاهرات گسترده ای در اعتراض به نتایج انتخابات در روسیه رخ داد که مورد حمایت آمریکا نیز قرار گرفت. هیلاری کلینتون در واکنش به انتخابات روسیه اعلام كرد كه آمریكا نگرانی‌هایی جدی نسبت به شیوه اجرای انتخابات در روسیه دارد و خواهان تحقیقات كامل درباره‌ی گزارش‌ها درخصوص وقوع تقلب و اذیت مخالفان و ناظران است. وی در نشست 56 عضو شورای امنیت و همکاری اروپا در لیتوانی صحبت می کرد، گفت: رای دهندگان روسی شایسته آن هستند تا با دقت به تقلب های انتخاباتی رسیدگی کنند و باید صدای آنها شنیده شود و رای هایشان هم شمرده شود و این به معنی آن است که آنها شایسته هستند تا در انتخاباتی شفاف، آزاد و با رهبرانی که در برابر آنها مسئول هستند شرکت کنند.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، دموکراسی وحقوق بشر، سیاست در روسیه
ادامه مطلب
[ شنبه 26 آذر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
By Lauren Goodrich
December 13, 2011

Tensions between the United States and Russia have risen in the past month over several long-standing problems, including ballistic missile defense (BMD) and supply lines into Afghanistan. Moscow and Washington also appear to be nearing another crisis involving Russian accession to the World Trade Organization (WTO). The crises come as Washington struggles over its many commitments in the world and over whether to focus on present events in Afghanistan or future events in Central Europe. Russia has exploited the U.S. dilemma, using its leverage in both arenas. However, if Moscow takes its aggressive moves too far, it could spark a backlash from the United States and Central Europe.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان تجارت جهانی، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 23 آذر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
مناسبات روسیه و غرب در سالهای اخیر فراز و نشیب بسیاری داشته و با توجه به مسائل مورد اختلاف میان دو طرف،با تنش های فراوانی همراه بوده است این روزها تحولات سوریه و اختلاف آشکار مسکو و غرب در این باره، این کشور را به میدان تقابل جدید این غرب و روسها تبدیل کرده است. چگونگی تقابل و تعامل میان روسیه و غرب همواره از مهمترین تحولات بین المللی بوده است که برکل ساختار جهان تاثیرگذار است. در دوران ریاست جمهوری مدودف، روسیه و غرب تلاش کردند تا گامهایی را در جهت توسعه مناسبات خود داشته باشند، اما با نگاهی به روند مناسبات بین دو بلوک غرب و شرق در سالهای اخیر می توان گفت که تنشهای بین روسیه و غرب گسترش پیدا کرده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ شنبه 12 آذر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
Friday, 02 December 2011
 George Friedman
Days after the Pakistanis closed their borders to the passage of fuel and supplies for the NATO-led war effort in Afghanistan, for very different reasons the Russians threatened to close the alternative Russia-controlled Northern Distribution Network (NDN). The dual threats are significant even if they don’t materialize. If both routes are cut, supplying Western forces operating in Afghanistan becomes impossible. Simply raising the possibility of cutting supply lines forces NATO and the United States to recalculate their position in Afghanistan. 


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ شنبه 12 آذر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

با اعلام روسیه به اعزام ناو نظامی به آب‌های سوریه و بحث بر سر امکان ایجاد جنگ داخلی در سوریه، بحث احتمال وقوع جنگ علیه این کشور به شدت افزایش یافته است. پایگاه خبری تحلیلی ایلاف در گفت‌وگو با کارشناسان دریافته است که ممکن است تحولات سوریه کار را به جایی برساند که روسیه و امریکا در آب‌های سوریه جنگ ناوها راه بیندازند. اگر چه همین کارشناسان بعید می‌دانند که سناریوی لیبی برای سوریه تکرار شود.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ یکشنبه 6 آذر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
در دو دهه گذشته در ارتباط با روابط روسیه- آمریکا همیشه این سوال برای کارشناسان و سیاستمداران آمریکایی مطرح بوده است که ‌این کشور چگونه می تواند در عرصه جهانی با روسیه همکاری کند؟ این مساله (چگونگی همکاری) هنوز هم بعد از دو دهه روشن نبوده و تثبیت نشده است. اکنون کارشناسان آمریکایی سوال‌های متفاوت دیگری را هم مطرح می کنند. مثلا، ‌آیا واقعا روسیه و آمریکا منافع مشترکی دارند؟ آیا واقعا چالش‌های جهانی، به روسیه مرتبط است و آیا واقعا روسیه ظرفیت کمک به حل این چالشها را دارد؟ آیا سرمایه گذاری های کلان در راهبرد «همکاری» با مسکو از طرف روسیه ضمانتی دارد؟ و شاید مهمتر از همه، آمریکا چطور می‌تواند با روسیه به طور موثر و عملی همکاری کند، در حالی که بسیاری از ارزشهای روسها آشکارا در تضاد با ارزشهای آمریکایی است؟


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 30 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
نشانه هاي سردي در روابط روسيه با آمريكا و غرب از پي هم بروز مي كند. هر روز دامنه چالش ها ابعاد تازه تري مي يابد؛از اختلاف نظرها درباره چگونگي برخورد با بحران فراگير و عميق در خاورميانه عربي تا اجراي سريع طرح سپر دفاع موشكي و قرار دادن روسيه در وضعيت قرمز. اگرچه اصلي ترين و قوي ترين زمينه هاي چالش در روابط روسيه با غرب و بويژه آمريكا به مساله سپر دفاع موشكي باز مي گردد، اما اين تمام عرصه هاي چالش ميان آنها نيست. افزون بر اين، نوع نگاه متفاوت راهبردي غربي ها و روس ها به بحران هاي فراگير خيزش هاي مردمي در خاورميانه، تنش هاي لفظي آنها درباره بحران سوريه و همچنين زمينه هاي يكساله تنش ميان روسيه و انگليس بر سر جنجال جاسوسي ميان دو كشور، روابط مسكو با غرب را به سوي تيرگي و ركود فزاينده پيش برده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 29 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

October 31, 2011 |
By Lauren Goodrich

U.S.-Russian relations seem to have been relatively quiet recently, as there are numerous contradictory views in Washington about the true nature of Russia’s current foreign policy. Doubts remain about the sincerity of the U.S. State Department’s so-called “reset” of relations with Russia — the term used in 2009 when U.S. Secretary of State Hillary Clinton handed a reset button to her Russian counterpart as a symbol of a freeze on escalating tensions between Moscow and Washington. The concern is whether the “reset” is truly a shift in relations between the two former adversaries or simply a respite before relations deteriorate again.
The reset actually had little to do with the United States wanting Russia as a friend and ally. Rather, Washington wanted to create room to handle other situations — mainly Afghanistan and Iran — and ask Russia for help. (Russia is aiding in moving supplies into Afghanistan and withholding critical support from Iran.) Meanwhile, Russia also wanted more room to set up a system that would help it create a new version of its old empire.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 15 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

روسیه واقعیتی مهم در مرزهای شمالی ماست. به لحاظ تاریخی ما هم در دوران اتحاد جماهیر شوروی و هم در دوران پس از فروپاشی شوروی توانسته ایم با این قدرت جهانی در مرزهای شمالی کشورمان بر اساس زمینه‌های مشترک روابط و مناسبات دوجانبه مان را شکل دهیم. مهم ترین اتفاق تاریخی در مناسبات ایران و روسیه بعد از انقلاب به وقوع پیوست در سفر ریس اسبق مجلس ایران رخ داد. بخش عمده ای از مفاد همکاری‌های دوجانبه ایران و روسیه در پس از انقلاب به آن سفر مربوط می‌شود. تجربه ای که با روسیه یلتسین، روسیه پوتین و روسیه مدودوف داشتیم نشان می‌دهد با این که ما در بسیاری از مسائل ما با روسها مشترکات فراوانی در مسائل بین المللی داریم. در مسائل تروریزم، حقوق بشر، مواد مخدر و امنیت منطقه ای و مباحث منطقه ای انرژی تا حد زیادی همفکری و مواضع مشترک داریم و می توانستیم در یک مسیر استراتژیک حرکت کنیم و راهمان را تنظیم کنیم. ولی به دلایلی این مهم میسر نشد. در این سالها ما با روسیه دارای مراودات اطلاعاتی و نظامی‌بوده ایم، مناسبات سیاسی و منطقه ای خوبی داشته ایم، مناسبات اقتصادی و همکاری‌های تکنولوژیک ما نیز وضعیت خوبی داشته است. ولی با همه این فرصت‌ها، روسها از ظرفیت استراتژیک در مناسبات نخواسته و یا نتوانسته اند بهره لازم ببرند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ شنبه 14 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


دکتر حسین علایی کارشناس مسائل استراتژی سخنران مدعو نشست روسیه در تکاپوی بازی بزرگ جدید که در محل دیپلماسی ایرانی برگزار شد، بود.دکتر حسین علایی کارشناس مسائل استراتژی سخنران مدعو نشست روسیه در تکاپوی بازی بزرگ جدید که در محل دیپلماسی ایرانی برگزار شد، بود. او در ابتدای صحبت‌هایش به تهدید شوروی برای ایران در گذشته اشاره کرد و گفت: «ایران در گذشته همواره به شوروی به دید تهدید می نگریست. در طول جنگ ایران و عراق، بغداد همواره از روسیه سلاح تامین می کرد برای همین ایران همیشه از مرزهای شمالی اش نگرانی داشت. این نگرانی تا زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه داشت. اما این نگرانی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تجزیه آن تغییر کرد و اکنون دیگر وجود ندارد.»


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 11 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

همچنان كه روندها نشان مي‌دهد، کارشناسان نظامي روسيه در مورد چگونگي واکنش روسيه به وضعيت در حال شکل‌گيري پيرامون مذاکره در مورد پدافند ضد‌موشکي اروپا ديدگاه يکساني ندارند. مقامات رسمي روسيه ادعا ميکنند که مذاکره در مورد شرکت روسيه در اين سيستم که توسط ايالات متحده و ناتو ايجاد ميشود، عملاً به بن‌بست رسيده است. غرب بطور قطعي با دادن هر نوع ضمانت حقوقي لازم الاجرا در مورد خطر نداشتن اين سيستم براي روسيه مخالفت ميکند، اما طبق ارزيابي ستاد کل روسيه، پدافند ضد‌موشکي اروپا از سال 2015 به بعد به خطر معيني براي نيروهاي اتمي راهبردي روسيه تبديل ميشود و اين خطر به مرور زمان فقط تقويت خواهد شد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ سه شنبه 10 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

سفر هيلاري كلينتون به آسياي مركزي در شرايط دشوار امريكا در افغانستان را مي‌توان تلاشي از سوي واشنگتن براي حفظ نفوذ امريكا در اين منطقه دانست. پرواضح اينكه اين تلاش‌ها با واكنش منفي روسيه مواجه خواهد شد، چرا كه مسكو همچنان از آسياي مركزي به عنوان منطقة نفوذ خود نام مي‌برد. زير اين شرايط، به نظر مي‌رسد كشورهاي منطقه با معادلة دشوار چگونگي ايجاد تعادل در سياست خارجي خود در قبال مسكو و واشنگتن روبه‌رو هستند. وزیر امور خارجه امریکا در شرایطی به آسیای مرکزی سفر کرده که روسیه با روی دست گرفتن طرح جدید، به طور جیدی‌تر بیش از هر زمان دیگری مسئلة احیای جایگاه و نفوذ خود در این منطقة استراتژیک را آغاز کرده است. این طرح مسکو توسط دولت‌مردان روسی در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی به طور همزمان دنبال می‌شود.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 2 آبان1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
هرچند از پوتين عنوان مرد آهنين روسيه ياد مي‌شود كه توانست در دورة رياست‌جمهوري خود سر و ساماني به روسيه بدهد، اما تحيليل‌گران بر اين تأكيدند كه شرايط در محيط‌هاي داخلي و خارجي روسيه تغييرات محسوسي نسبت به آن دوره كرده و پوتين كه طي برنامه‌‌ريزي‌هاي انجام شده به حتم به قدرت باز خواهد گشت، با چالش‌هاي ملموسي در اين دو عرصه مواجه خواهد بود كه از جمله در عرصة داخل مي‌توان به رشد طبقة متوسط و نحوه مواجهه با انتظارات فزايندة آنها و در عرصة خارجي به چگونگي تعامل با غرب اشاره كرد.
 


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ شنبه 30 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

روابط تجاري روسيه و آمريكا چه در دوران شوروي و چه پس از فروپاشي شوروي همواره در سطح پاييني قرار داشته و عمده مراودات تجاري دو كشور محدود به چند كالاي خاص بوده است. در دوران جنگ سرد علاوه بر تاثير گذاري رقابت هاي نظامي دو ابر قدرت بر روابط تجاري، در سال 1974 قانوني در كنگره آمريكا مبني بر تحريم روابط تجاري با روسيه تحت عنوان «اصلاحيه جكسون- ونيك» تصويب شد كه بيش از پيش سطح روابط تجاري دو كشور را محدود كرد. اين اصلاحيه عليرغم فروپاشي شوروي همچنان پابرجاست و تاثير زيادي بر روابط تجاري طرفين دارد. به علاوه اين اصلاحيه هم اكنون از مهمترين موانع پيوستن روسيه به سازمان تجارت جهاني نيز محسوب مي شود.بازگشت روابط تجاري روسيه با آمريكا به وضعيت روابط تجاري عادي يا همان اصل معروف دول كامله الوداد نيازمند تغيير قانون است. زيرا روسيه طبق بند 4 سند تجاري سال 1974 آمريكا از روابط تجاري عادي با آمريكا منع شده است. در مقاله حاضر در پي برررسي اصلاحيه جكسون ونيك و تاثير آن بر روابط روسيه و آمريكا مي پردازيم.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 17 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

۱۴ سپتامبر، مایکل مک فال، مدیر امور روسیه و اوراسیای شورای امنیت ملی آمریکا و دستیار ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی از سوی باراک اوباما به عنوان سفیر جدید آمریکا در روسیه به کنگره معرفی شد. این بدین معنی است که جان بایرلی، سفیر کنونی آمریکا در مسکو که از سال ۲۰۰۸ در این منصب بوده، زودتر از موعد تعویض می‌شود. با این مقدمه، ویکتور کوزنتسوف، کارشناس مسائل سیاسی طی مقاله‌ای که در سایت بنیاد «فرهنگ استراتژیک» منتشر شده، می‌نویسد:


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 17 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

۴ سپتامبر، مایکل مک فال، مدیر امور روسیه و اوراسیای شورای امنیت ملی آمریکا و دستیار ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی از سوی باراک اوباما به عنوان سفیر جدید آمریکا در روسیه به کنگره معرفی شد. این بدین معنی است که جان بایرلی، سفیر کنونی آمریکا در مسکو که از سال ۲۰۰۸ در این منصب بوده، زودتر از موعد تعویض می‌شود. با این مقدمه، ویکتور کوزنتسوف، کارشناس مسائل سیاسی طی مقاله‌ای که در سایت بنیاد «فرهنگ استراتژیک» منتشر شده، می‌نویسد:


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 13 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
نشانه هاي سردي در روابط روسيه با آمريكا و غرب از پي هم بروز مي كند. هر روز دامنه چالش ها ابعاد تازه تري مي يابد؛از اختلاف نظرها درباره چگونگي برخورد با بحران فراگير و عميق در خاورميانه عربي تا اجراي سريع طرح سپر دفاع موشكي و قرار دادن روسيه در وضعيت قرمز. اگرچه اصلي ترين و قوي ترين زمينه هاي چالش در روابط روسيه با غرب و بويژه آمريكا به مساله سپر دفاع موشكي باز مي گردد، اما اين تمام عرصه هاي چالش ميان آنها نيست. افزون بر اين، نوع نگاه متفاوت راهبردي غربي ها و روس ها به بحران هاي فراگير خيزش هاي مردمي در خاورميانه، تنش هاي لفظي آنها درباره بحران سوريه و همچنين زمينه هاي يكساله تنش ميان روسيه و انگليس بر سر جنجال جاسوسي ميان دو كشور، روابط مسكو با غرب را به سوي تيرگي و ركود فزاينده پيش برده است.

موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و سپر دفاع موشکی، سیاست خارجی روسیه، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ شنبه 9 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

عوامل متعددی، پروسه امنیت در خاورماینه را تحت تاثیر قرار داده است؛ سلاح‌های كشتار جمعی، فرآیند صلح اعراب ـ اسراییل و بنیادگرایی از جمله ‌این عوامل به شمار می‌روند. ظهور جمهوری‌های تازه استقلال یافته در منطقه خزر، باعث شد كه خاورمیانه یك ساختار جدید امنیتی پیدا كند و‌این منطقه با گسترش جغرافیایی روبرو شود. پیامد‌این امر، پیوند میان امنیت خاورمیانه و منطقه خزر بود كه با تكیه بر سه فاكتور، قابل بررسی است؛ تسلیحات كشتار جمعی؛ نفوذ اسراییل در منطقه و بنیادگرایی اسلامی.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، مسائل دریای خزر
ادامه مطلب
[ شنبه 9 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


هر چه به انتخابات ریاست جمهوری روسیه نزدیکتر می‌شدیم گمانه زنی‌ها در خصوص رقابت و یا تبانی بین مدودف و پوتین بیش از پیش به موضوع بحث محافل سیاسی تبدیل شده بود. برخی از کارشناسان با استناد به رویکرد متفاوت مدودف در سیاست‌خارجی و داخلی با پوتین و حمایت غرب از مدودف معتقد به وجود شکاف و تشدید روزافزون اختلاف و وجود رقابت بین مدودف و پوتین بودند. در مقابل عده‌ای معتقد بودند مدودف شاگرد و دست پروده پوتین است و هیچ وقت نمی‌تواند در برابر پوتین قد علم کند. اینها معتقدند مرد شماره یک سیاست روسیه در دهه گذشته پوتین بوده و مدودف فقط بازیگر فیلم‌های پوتین بوده است. بنابراین، قصد پوتین از حمایت از مدودف برای ریاست جمهوری ادامه برنامه‌های خود و در اختیار داشتن این کرسی برای دور بعد برای خودش بود. هر کدام از این استدلال های با استناد به مستنداتی نکات ضعف و قوت خود را داشتند. ولی مدودف با اعلام حمایت از نامزدی پوتین براي دور آتي انتخابات رياست جمهوري اين كشور در اوايل سال 2012 ميلادي در نشست سالانه حزب حاكم «روسيه واحد» آب پاکی را روی دست همه ریخت و با پایان این گمانه زنی ها تمامي معادلات را بر هم ريخت. این مسئله بازخوردهای متفاوتی در داخل و خارج از روسیه داشت. اولین مسئله‌ای که در حال حاضر بیشتر از همه چیز جلب توجه می‌کند سرنوشت سیاست ریست و آینده روابط روسیه و امریکا در صورت پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری مارس 2012 روسیه است.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و سپر دفاع موشکی، سیاست خارجی روسیه، سیاست در روسیه، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ شنبه 9 مهر1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

 امروز، کسانی که نگران اوضاع جهان هستند، بیشتر به این موضوع فکر می کنند که آیا آمریکا بعد از حمله به عراق و افغانستان، به دنبال «گزینه بعدی» نیز خواهد بود؟ و اگر چنین گزینه‌ای وجود داشته باشد، چه کشوری خواهد بود؟ برخی معتقدند که ممکن است «گزینه بعدی»، ایران باشد!
آمریکا از مدت‌ها پیش، ایران را در ردیف کشورهای «محور شرارت» قرار داده است. برای آمریکا، ایران یک هدف جذاب است. ایران نفت دارد، همسایه عراق است و بازیگر مهمی در آسیای مرکزی محسوب می‌شود؛ و بالاخره اینکه رژیم ایران یک رژیم ضد آمریکایی است که جهان تک قطبی و نظام ارزش‌های لیبرال دموکرات آمریکایی را نفی می‌کند. الکساندر دوگین، فیلسوف و کارشناس سیاسی مشهور روسیه، رهبر جنبش بین‌المللی اوراسیا و استاد دانشگاه دولتی مسکو با ذکر این مقدمه در مقاله‌ای که در دومین شماره مجله روسی «ایران معاصر» منتشر شد، می‌نویسد:


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، مباحث نظری، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ یکشنبه 27 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
نویسنده: جعفر خاشع

اخیرا، وزارت خارجه ترکیه از اعلام آمادگی برای استقرار بخشی از سپر دفاع موشکی ناتو در مناطق جنوب شرقی خود خبر داده است. بنا به اطلاعیه وزارت امور خارجه ترکیه، مذاکرات در مورد استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در خاک ترکیه به مراحل پایانی خود رسیده است. با وجود اینکه به طور رسمی نامی از محل استقرار دقیق این رادار‌ها در خاک ترکیه به میان نیامده است. اما یکی از روزنامه‌های چاپ ترکیه از استقرار سیستم رادار هشدار سریع ناتو در یک پایگاه راداری متروکه متعلق به آمریکا در روستای پیربنچ لیک در استان دیاربکر خبر داد. توافق اولیه در مورد استقرار سامانه هشداردهنده یادشده در خاک ترکیه در اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو در نوامبر سال گذشته میلادی در شهر لیسبون، پایتخت پرتغال به دست آمده بود. پیش‌شرط ترکیه برای همکاری در این طرح، دسترسی ارتش ترکیه به یافته‌های راداری تاسیسات و مشارکت در نظام تصمیم‌گیری و عدم هدف‌گیری این سامانه علیه کشوری خاص بوده است که به گفته مقامات ترکیه، بیشتر این پیش شرطها از سوی آمریکا پذیرفته شده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 27 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
Would you please comment on the downgrade of the U.S. credit rating by Standard and Poor’s and the ensuing consequences? How is the current situation different from 2008? What are your forecasts and your advice on measures to carry out in order to avoid sinking into a new recession?                                             .
The downgrade of the U.S. by S&P is justified by U.S. debt trends and its narrow escape from default due to political differences. Its value is that it sends a clear message to Washington, but it is far from sure that the message will be received. Still, as you can see from the decline in Treasury Interest Rates, the United States retains the confidence of the markets. Because there is no clear alternative to the dollar and U.S. Treasuries, the United States will remain a safe haven for the time being, and U.S. politicians will be tempted to continue to behave irresponsibly. As far as the United States is concerned, the situation is not comparable to 2008, when a depression loomed. However, today the big risk is coming from overseas     .


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 16 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
 آمریکا به‌رغم پذیرفتن آسیای مرکزی به عنوان حوزه ژئوپلیتیکی روسیه و رسانه‌ای کردن ‌این موضوع، همچنان به دنبال تقویت حضور نظامی ‌و امنیتی خود در ‌این منطقه است. به دلیل ساختارهای حکومتی خاص حاکم بر کشورهای آسیای ‌مرکزی، هر یک از این کشورهای مخالفانی را در داخل و خارج از قلمرو خود دارند که منجر به ایجاد چالش و درگیری به دولت و مخالفان به اشکال مختلف شده است.کشورها و سازمان‌های غربی مدعی حمایت از حقوق بشر نیز با استفاده از این فرصت، از طریق متهم کردن دولت‌های منطقه به نقض حقوق بشر، این دولت‌ها را در مجامع بین‌المللی به شدت تحت فشار قرار می‌دهند.اما واقعیت امر ‌این است که با توجه به وضعیت و شرایطی که نظام‌های آسیای مرکزی با آن مواجه هستند، ابزارهای اقتصادی می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشند، که از‌ این نظر روسیه در قیاس با آمریکا در وضعیت به مراتب بهتری قرار دارد.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و آمریکا، سیاست خارجی روسیه
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 16 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

وجه مشترك تمام اين حركات مبارزاتي منفي هستند كه عمدتا بر ضد حكومت هايي كه خود را متعصب و ديكتاتوري نشان داده اند، به كار گرفته مي شوند. مخالفين به طور كلي از دموكراسي و آزادي دفاع كرده اند. در تمام حالات، يك رنگ يا گل خاص به عنوان نما مورد استفاده قرار گرفته است. اكنون به خوبي ثابت شده است كه سازمان هاي غيردولتي (NGOها) نقش بسيار مهمي در اين انقلاب ها بازي كرده اند. در تمام حالات، اكثريت شركت كنندگان را جوانان و سازمان هاي دانش آموزي در كنار ساير شهروندان تشكيل مي داده اند. تاكنون اين حركات مخالف در صربستان و مونتنگرو (سقوط رييس جمهور ميلوسويچ در سال ۲۰۰۰)، گرجستان (عزل رييس جمهور ادوارد شوارد نادزه در انقلاب «رز» ۲۰۰۳)، اكراين (انقلاب نارنجي سال ۲۰۰۴ و سقوط ويكتور يانوكويچ) و قرقيزستان (فرار رييس جمهور عسكر آقايف در انقلاب لاله در سال ۲۰۰۵) با موفقيت روبه رو شده است. در تمام حالات الگوي اتفاقات كم و بيش مشابه بوده است. در تمام اين موارد، به دنبال برگزاري انتخابات بحث برانگيز، مخالفت هاي گسترده خياباني منجر به عزل يا سقوط يا فرار رهبراني شدند كه از سوي مخالفين ديكتاتور شناخته شده بودند. حوادث ازبكستان روند متفاوتي را دنبال كرد كه در آن صدها نفر از مخالفين به وسيله نيروهاي امنيتي كشته شدند. اين وقايع نشان مي دهد كه امروزه موج تغييرات در جمهوري هاي شوروي سابق قويتر شده است. به وضوح مشخص است كه فشار براي تغيير، ممكن است به ساير كشورها نظير آذربايجان، بلاروس، قزاقستان و غيره نيز گسترش يابد.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و آمریکا، روسیه و اروپای شرقی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 16 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

موافقت تركيه براي استقرار سامانه دفاع ضد موشك ناتو در اين كشور دورنماي روابط آنكارا و مسكو را با ابهام مواجه ساخته است. اين در حالي است كه برخي رسانه هاي خارجي اين تصميم را موجب تيرگي در روابط تركيه و ايران مي دانند. ابراز رضايت تركيه براي نصب سپر دفاع موشكي ناتو در خاك اين كشور به يكي از عناوين اصلي خبري در رسانه هاي بين المللي تبديل شده است. برخي از تحليلگران اين رويداد را از يكسو چالشي مهم در روابط آنكارا-مسكو مي شمارند و از سوي ديگر آن را تصميمي مي دانند كه ناخرسندي ايران را به همراه خواهد داشت.استقرار سامانه دفاع موشكي در تركيه كه برخي معتقدند ايران و روسيه آن را تهديدي بالقوه براي امنيت خود مي دانند، مساله اي است كه نگراني ها در مورد دورنماي روابط آنكارا، تهران و مسكو را برانگيخته است.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ سه شنبه 15 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
توازن قوا رهیافت مسلط سیاست بین‌الملل در سال‌های 1914 - 1815 بوده است. در این دوران کشورهای اروپایی از منطق موازنه برای همکاری، مشارکت و یا محدودسازی سایر بازیگران بهره می‌گرفتند. چنین فرایندی از زمان جنگ جهانی اول به بعد تغییر یافت. سال‌های 1939 - 1919 را به‌عنوان 20 سال بحران می‌نامند. چنین بحرانی به جنگ دوم جهانی منجر شد. ساختار دوقطبی از درون ویرانه‌های جنگ دوم جهانی و حاشیه‌ای شدن اروپا در سیاست بین‌الملل ظهور یافت. به این ترتیب موازنه قدرت بین بازیگران اصلی سیاست بین‌الملل در حدود یک قرن است که پایان یافته است. به‌رغم چنین شرایطی، روسیه هنوز تلاش دارد تا از منطق موازنه قدرت برای رقابت با آمریکا استفاده کند. الگوی رفتار روسیه در ارتباط با نیروگاه هسته‌ای بوشهر را می‌توان تابعی از سیاست موازنه قدرت دانست.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، سیاست خارجی روسیه، مباحث نظری
ادامه مطلب
[ یکشنبه 13 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
درباره نقش روسیه در حوزه فعالیتهای هستهای ایران تفاسیر متفاوتی ارائه میشود. این تفاسیر براساس مواضع دیپلماتیک، سیاست اعلامی و قراردادهای دوجانبه ایران– روسیه در ارتباط با موضوعات هستهای و راهبردی می‌باشد. اگرچه ایران واکنش مستقیم نسبت به سیاست عملی روسیه نشان نداده است، اما نشانههای زیادی وجود دارد که افکار عمومی و نگرش کارگزاران اجرایی ایران به گونهای تدریجی ماهیت بدبینانهای پیدا کرده است. این امر را میتوان ناشی از «استراتژی تأخیر» در سیاست هستهای و راهبردی روسیه دانست. مقامات روسیه از یکسو تلاش میکنند تا رویکرد خود را با اهداف کشورهای غربی هماهنگ سازند. از طرف دیگر، خود را به عنوان شریک استراتژیک ایران دانسته و برای اثبات این ادعا مبادرت به انعقاد قراردادهای متفاوتی مینمایند. قراردادهایی که هیچگاه به طور جدی و تأثیرگذار به مرحلهی اجرا نرسیده است. قراردادهایی که هیچ تأثیری در موازنه قدرت منطقهای ایران بهجا نگذاشته است.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، سیاست خارجی روسیه
ادامه مطلب
[ شنبه 12 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
برای بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل سیاسی همواره مواضع روسیه در قبال تحولات منطقه و جهان پرسش‌برانگیز بوده است. شاید در تحولات اخیر جامعه عربی و بهار عربی که مواضع روسیه در آن کاملا متغیر و متضاد بوده است، بیش از هر زمانی حقیقت مواضع روسیه مورد پرسش قرار گرفته باشد. در قبال تحولات لیبی، مصر، تونس، یمن و اکنون سوریه مسکو تلاش کرده در ابتدا مواضعی کاملا مغایر با مواضع جامعه غربی اتخاذ کند ولی در نهایت بدون آن که در ظاهر این گونه به نظر برسد که چیزی به دست آورده، هم‌صدا با جامعه غربی شده است و از مواضع اولیه‌اش دست کشیده است. این مسئله باعث شده تا بسیاری از کارشناسان روسیه را شکست خورده تحولات اخیر جامعه عربی و خاورمیانه بدانند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، سیاست خارجی روسیه
ادامه مطلب
[ شنبه 12 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

گرایش به سمت اروپا دارای سابقه ای طولانی در روسیه است. پترکبیر به عنوان پدر روسیه جدید معتقد بود تنها راه رهایی روسیه از عقب ماندگی، ادغام فرهنگی سیاسی در اروپا است. از این رو تلاشهای زیادی به عمل آورد تا با الگوبرداری از کشورهای اروپایی مخصوصاً آلمان و فرانسه کشورش را توسعه دهد. در این دوران حضور اروپاییها در دربار روسیه به قدری زیاد شده بود که در زمان کاترین کبیر زبان فرانسه و آلمانی بیش از روسی متداول بود و بسیاری از شاهزادگان به جای زبان روسی به زبان آلمانی تکلم میکردند. در این ایام وصلت‎های زیادی با خاندان های مهم اروپایی صورت گرفت و با افزایش روزافزون قدرت روسیه، نقش آن در اروپا نیز افزایش یافت.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا، سیاست خارجی روسیه، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ دوشنبه 7 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
روزهای هشتم تا دوازدهم اوت ۲۰۱۱ مصادف بود با سومین سالگرد رویارویی نظامی فدراسیون روسیه و گرجستان؛ تقابلی که بر سر دو منطقه جدایی طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی در نخستین روز المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن بوقوع پیوست و جهانیان را به شگفتی واداشت. اینک سه سال از این رویداد مهم     می­گذرد و منطقه قفقاز جنوبی همچنان متاثر از پیامدهای آن است. به مناسبت سالگرد این رویداد در گرجستان، مناطق جدایی طلب و نیز روسیه مراسم­هایی (البته با اهداف متفاوت) برگزار شد. در این نوشتار کوتاه، سیر این تحولات و پیامدهای آن در سطح داخل و خارج گرجستان مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، سیاست خارجی روسیه، روسیه و اروپای شرقی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 6 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

تغییرات صورت گرفته در کرملین و جابجایی در مناصب کلیدی روسیه به نحوی بود که در وهله نخست نمی‌شد دگرگونی محسوسی را در عرصه‌های سیاسی این کشور انتظار داشت. به خصوص که از یک سو <دیمیتری مدودف> تحت حمایت <ولادیمیر پوتین> به قدرت دست یافته بود و از سوی دیگر مدودف خودرا همگام و سازگار با سیاست‌های رئیس جمهور پیشین نشان داده بود. از این رو دیمیتری مدودف، به محض پیروزی در انتخابات از نزدیکی به سیاست‌های رئیس جمهور پیشین سخن به میان آورد و در یک تقسیم کار از <تعیین مواضع اصلی داخلی و سیاست خارجی> به عنوان مسئولیت رئیس جمهور و <هدایت فعالیت‌های اقتصادی> توسط نخست‌وزیر یاد کرد.همچنین این نکته که یک رئیس جمهور بلافاصله پس از پایان دوره ریاست جمهوری خویش، صاحب مقام نخست‌وزیری شود، اتفاقی نادر در عالم سیاست بود و به همین سبب ضمن مطرح نمودن مسئله تقسیم قدرت میان پوتین و مدودف، بر ادامه خط‌مشی‌های پیشین مسکو نیز صحه می‌گذاشت، به نحوی که در نگاه نخست می‌شد ولادیمیر پوتین را صحنه گردان اصلی سیاست روسیه و دیمیتری مدودف را تنها به عنوان دارنده منصب ریاست جمهوری تلقی نمود.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا، سیاست خارجی روسیه، روسیه و غرب
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 شهریور1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

در گذشته در روابط روسیه با اتحادیه اروپا، نشانگانی وجود داشته که موید گسترش مناسبات راهبردی وقواعد پراگماتیکی بوده است.برای نمونه موضع گیری مشترک و همسوی روسیه واتحادیه اروپا در مقابله با گسترش یکجانبه گرایی آمریکا،قرار داد سال۲۰۰۳ روسیه بااتحادیه اروپا در چهار زمینه اقتصادی،امنیت داخلی،امنیت خارجی ومسائل انسانی،دفاع فرانسه وآلمان از روسیه آنهم به جهت آرام کردن اوضاع چچن، همگی دلایلی روشن برای مناسبات راهبردی روسیه واتحادیه اروپا بوده است.در باب مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا،روسیه بدان جهت برای اتحادیه اروپا واجد اهمیت بوده است که این کشور می توانست به جهت تعریف جدید خود در نظام کنونی بین الملل،در مسائل گوناگون ومتعددی از آمریکا سر باز زند وعلیه تثبیت هژمونی آمریکا در سطوح منطقه ای وجهانی مانع ایجاد کند.به موازات آن، پاره ای از ملاحظات اتحادیه اروپا در بر خورد با آمریکا، برای روسیه جذابیت خاصی داشت که متضمن ایجاد همگرایی بود و آن اینکه اتحادیه اروپا می کوشید که در کنارتوازن به وجود آمده نظام بین الملل،دیپلماسی خود را از مدار آمریکا خارج کند.البته استراتژی روسیه در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا مبتنی برکنش و کارکرد دوگانه بود،به این معنی که روسیه از یک سو به دلیل مشکلات اقتصادی نمی توانست خود را بی نیاز از تعامل ومدارا با غرب ببیند،از دیگر سو روسیه چون می خواست به بازیگری درجه یک ومحوری تبدیل شود،این کشور ورود به جهان غرب را به عنوان یک هدف راهبردی تلقی کرد واز اختلافات تاکتیکی اروپا وآمریکا در باب مسئله عراق به بهترین نحو استفاده نمود.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و سپر دفاع موشکی، روسیه و اروپای شرقی
ادامه مطلب
[ شنبه 29 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دسامبر ۱۹۹۹ م ، جمهوری روسیه جانشین آن کشور گردید. اگرچه کشور جدید روسیه ، بخشی از مزیت های ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک شوروی سابق را به همراه خود دارد . اما بخش عمده ای از این مزیت ها را از دست داده است وضعیت کنونی روسیه نشان می دهد که تنگنای ژئوپلتیک تاثیر بسیار مهمی بر سیاست های راهبردی این کشور داشته است ، از جمله این مولفه ها قدرت نظامی این کشور است . تغییرات اساسی در سیستم سیاست جهانی که در آستانه هزاره سوم بوجود آمد به طور اجتناب نا پذیری بر سیاست خارجی روسیه تاثیر گذاشته است . کشور امریکا با سیاست های نظامی ، اقتصادی اش خواهان تضعیف نقش روسیه در اروپا و سایر نقاط جهان به ویژه در میان کشورهای مشترک المنافع است .
روسیه خواهان برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای مختلف جهان بوده است . با توجه به این که روسیه نظام ایدئولوژیک خود را رها کرد و در شرایط جدید خواهان بازسازی نهادهای اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خود بوده است ، سیاست خارجی روسیه جدید باید در تامین این اهداف صورت گیرد .


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و کنترل تسلیحات، روسیه و سازمان تجارت جهانی، روسیه و سپر دفاع موشکی، دموکراسی وحقوق بشر
ادامه مطلب
[ شنبه 29 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
When President Barack Obama took office in January 2009, U.S.-Russian relations were strained and delicate. Arms control agreements had all but disintegrated and acrimonious conflict had largely displaced cooperation. Indeed several observers, including Mikhail Gorbachev, even went so far as to proclaim the emergence of a new Cold War.Although this assessment may have been an overstatement, tensions between the two former superpowers were certainly running high, particularly during George W. Bush’s presidency. During Bush’s first term, for instance, the United States consistently worked to expand NATO to Russia’s borders, completely disregarding George H.W. Bush’s promise to Gorbachev that NATO would refrain from expanding eastward beyond a reunited Germany. With the U.S. decision to withdraw unilaterally from the Anti-Ballistic Missile (ABM) treaty in June 2002, cooperation further deteriorated. The ABM treaty was commonly regarded as the foundation of Russia’s nuclear security. As both Vladimir Putin and President Dmitry Medvedev have stated, the Kremlin felt “deceived and betrayed.”


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ شنبه 29 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

James F. Collins
 August 18, 2011

the fall of the Soviet Union and end of communism in Russia caught the world by surprise twenty years ago. In a  Q&A, Ambassador James F. Collins, the most senior American diplomat in Russia at the time, describes how the United States responded as history unfolded and reflects on the personal diplomacy between the Cold War foes as an August  1991 coup ultimately led to the breakup of the Soviet Union in December.


موضوعات مرتبط: روسیه و cis، روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و کنترل تسلیحات، روسیه و اروپای شرقی، سیاست در روسیه
ادامه مطلب
[ شنبه 29 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

بعد از تجاوز شوروی به افغانستان در سال 1358، رییس‌جمهور امریکا گفت که قرار نبود که شوروی در افغانستان مداخله نظامی کند. دقیقاً این تعبیر را داشت و این نشان می‌داد که این‌ها قدرت یک‌دیگر را پذیرفته بودند و این که کی در کدام کشور و در کدام منطقه باشد و تا کجا پیش برود، با هم قرارها و تقسیماتی داشتند.روسیه یا همان شوروی سابق و امریکا؛ دو قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی در دو قطب غرب و شرق زمین؛ دو کشوری که هر کدام داعیه‌دار برتری بر دیگری و البته دیگران بوده‌اند و هر یک یکه‌تازی را تجربه کردند.این دو کشور خیلی پیش‌تر از این‌ها و یا به صورت دقیق‌تر از جنگ جهانی اول و دوم به این‌سو دشمن شدند و مخالف ماندند و گاهی هم دست دوستی به سوی هم دراز کردند. حتی گفته می‌شود که برخی اوقات زمین و کشورهای موجود بر روی زمین را میان یک‌دیگر تقسیم نمودند و گفتند که تو حق نداری به فلان نقطه بروی و لشکرکشی نمایی.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و کنترل تسلیحات، روسیه و سپر دفاع موشکی، روسیه و اروپای شرقی
ادامه مطلب
[ سه شنبه 25 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

A New Joint Agreement Between Russia and the United States Aims to Remedy Problems in the Adoption Process.

The adoption of Russian children by American families remains a thorny issue, but that could be about to change following the introduction of a Russian-American bilateral agreement on adoption, signed last week by Russia’s Foreign Minister Sergei Lavrov and his American counterpart Hillary Clinton. But while experts view this agreement as a step toward preventing child abuse in American adoptive families, problems remain. The First Russian-American Child Welfare Forum, scheduled to take place in Russia the first week of August, will further address the issues that still stand in the way of Russian children finding a good home in the United States.
موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 24 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

What does Russia want? It is a question that many a Western leader poses these days. Nor is it an easy question to answer as so often Russia’s actions seem contradictory. What Russia wants is, of course, closely linked to how Russia is perceived. From a British perspective the current perception is not a good one, whatever the perpetually diplomatic Mandarins in London’s Foreign Office might say. This article offers a friendly but blunt British assessment of Russia’s international standing and the way it is perceived. With Russia’s presidential elections due in 2012, this question will become ever more pressing. Whoever wins power in 2012, Moscow needs to fix the problem of its national security strategy before Russia and its Western partners are further impoverished of power in this ultra-competitive world. Russia and the West sink or swim together – history is moving on.


موضوعات مرتبط: روسیه و ناتو، روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و کنترل تسلیحات، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ دوشنبه 24 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


Over the long period of negotiations on Russia’s accession to the World Trade Organization (WTO), the most debated issue has been the possible consequences of this step for the national economy. Today, when this extensive process is, hopefully, coming to an end, there is an increased interest in other aspects of the problem that have been in the shadows so far. These issues include the choice of the country’s strategy in the WTO; Russia’s influence on the situation within that organization and, consequently, on the future of the multilateral trading system (MTS); and possible changes in Russia’s international position in general. This article is an attempt to take a closer look at these issues.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و سازمان تجارت جهانی
ادامه مطلب
[ یکشنبه 23 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]


روسیه با ارائه طرح گام به گام خود نه تنها در پی آن بوده تا خود را به عنوان بازیگری مستقل در تعامل غرب- شرق معرفی کند، بلکه بر آن است تا عرصه بازی خود در خاورمیانه‌ای که طی ماه‌های اخیر با تحولات شتابان و در عین حال قابل ملاحظه‌ای همراه بوده، را نیز توسعه دهد. البته روس‌ها نیم‌نگاهی نیز به غرب دارند و مایل‌اند از این طریق نشان دهند که فضا بازی آنها در خاورمیانه، آنچنانی که واشنگتن و بروکسل تصور می‌کنند، محدود نشده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ یکشنبه 23 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

روسیه و ایران به عنوان دو قدرت تاثیر گذار منطقه ای با اینکه با مسائل مشکل ساز زیادی در روابط خود رو به رو هستند، اما بسیاری از مواقع به خاطر مخالفت با سیاست های غرب در عرصه بین المللی در یک صف و در کنار هم قرار می گیرند. این مسئله باعث نزدیکی هر چه بیشتر و ارتقا روابط دو جانبه می شود. وضعیت فعلی روابط دو کشور نشان دهنده حاکمیت این قاعده کلی برا روابط طرفین است. از طرف دیگر علی رغم تلاش مدودف جهت نزدیکی بیشتر با غرب ولی هم اکنون چالشهای عمده ای در روابط مسکو- بروکسل- واشنگتن بروز کرده است که عمده ترین ان سپر دفاع موشکی است. با وجود ماهها مذاکره در این خصوص طرفین بر مواضع خود تاکید دارند و غرب قدمهای عملی هم در این راستا بر می دارد. همچنین دو طرف در مورد تحولات خاورمیانه عربی هم به تضاد مواضع  و منافع روبه رو هستند. بروز مشکل در روابط روسیه با غرببا نزدیکی روسیه به ایران و سفر مقامات دو کشور به یکدیگر همزمان شده است.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا
ادامه مطلب
[ جمعه 21 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد با توجه به از میان رفتن نظام دو قطبی، موقعیت ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی روسیه در نظام بین الملل به کلی دگرگون شد و اهداف و اولویت های جدیدی برای این کشور مطرح شد. روند جریانات پس از فروپاشی اتحاد شوروی برای بسیاری از دولتمردان روسیه آشکار ساخت که آمریکا مایل به تبدیل مجدد روسیه به یک قدرت جهانی نیست. ناکامی در سیاست نزدیکی به غرب سبب توجه بیشتر به گرایش سمت اوراسیا گردید، و توسعه روابط اقتصادی با ایران به عنوان یکی از معدود کشورهای جهان که ستیز خود را با آمریکا ادامه داده است در پی گرایش های ضدغربی روسیه از اهمیت بیشتری برخوردار گردید.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 20 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
نویسنده: جعفر خاشع
در روسیه امروز، دیگر مثل گذشته بحث اصلی محافل روسی این نیست که بین کاپیتالیسم و کمونیسم کدام را انتخاب کنند بلکه حرکت در جهت اقتصاد بازاری و نظام سرمایه‌داری در درون جامعه روسیه امری پذیرفته شده است. دولت امروز روسیه تا حد زیادی سیاست همسویی با غرب را اتخاذ کرده و سعی در ایجاد نوعی دموکراسی در روسیه دارند. اما دموکراسی روسیه مورد قبول غرب و آمریکا نبوده و همواره این کشورها از نقض اصول دمکراتیک در روسیه، کنترل رسانه‌های خبری توسط دولت، نبود آزادی‌های مدنی، افزایش نفوذ و کنترل دولت در جامعه، دخالت امنیتی‌ها در همه امور کشور ، و از همه مهمتر از وضعیت بد و ناسالم انتخابات در روسیه و نقض حقوق بشر توسط دولت روسیه انتقاد می‌کنند. بعد از فروپاشی شوروی و در دهه1990 در مورد اصلاحات و سیاست خارجی روسیه سه دستور کار بزرگ در اولویت سیاست خارجی آمریکا قرار گرفت که تنها یک مورد  از آنها باقی مانده و آن آینده نظام سیاسی روسیه است. امپراتوری روسیه رفته است و هرگز باز نخواهد گشت. اقتصاد روسیه یک اقتصاد بازاری است و هرگز به اقتصاد دستوری برنخواهد گشت. با این وجود، آینده دمکراسی در روسیه بسیار مبهم است. این مسئله موجبات نگرانی آمریکا شده است و این کشور هر چند به خاطر برخی ملاحضات امنیتی، در برخی مواقع دست همکاری به روسیه دراز کرده و از شدت انتقادات خود نسبت به روسیه کاسته است، با این وجود همواره ترویج دموکراسی لیبرال جزء چند اولویت‌ اول سیاست خارجی آمریکا بوده و یکی از کشورهای مقصد روسیه بوده است. سیاستمداران آمریکایی همواره تلاش کرده‌اند با همه ابزارهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی...، روسیه را به سمت لیبرال دموکراسی هدایت کنند. وضعیت دموکراسی در روسیه وصحت و سقم ایرادات وارده برآن می تواند موضوع پژوهش جداگانه قرار بگیرد. در این نوشتار سعی بر آن است که اهداف و منافع آمریکا از حمایت و ترویج دموکراسی توسط آمریکا در جهان در کل و در روسیه به طور خاص  مورد بحث قرار گیرد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، دموکراسی وحقوق بشر، مباحث نظری
ادامه مطلب
[ سه شنبه 18 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

Ariel Cohen
August 8, 2011

Recent statements by Vladimir Putin and Dmitry Rogozin, the Russian president's Special Representative for Missile-Defense Cooperation with NATO, raised hackles in Washington. Putin called the United States a “parasite” on the global economy, while Rogozin claimed that U.S. senators told him our missile defense is aimed at his country. Putin was speaking at his United Russia Party youth camp on Lake Seliger, while Rogozin let his hair down during a visit to Washington. Their words were not uttered in a vacuum. Russia has also threatened to stop cooperating with the United States over Afghanistan, Iran, Libya, and North Korea, if Congress passes the Sergei Magnitsky sanctions. (Already the State Department has placed some 64 Russian officials affiliated with the death of the famous whistle-blower while in prison on a visa blacklist.)موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و ناتو، روسیه و سپر دفاع موشکی
ادامه مطلب
[ سه شنبه 18 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

That the "reset" in United States-Russia ties is in the doldrums would be stating the obvious. What is not so apparent is how little was actually needed to disorient the "reset". The enzymes are no more working properly. The food that the two dieticians - presidents Barack Obama and Dmitry Medvedev - prescribed is not being absorbed and is either excreted or about to cause indigestion. Signs that not all is well are accumulating. In a move reminiscent of the Cold War era, Washington last month put on visa "blacklist" some 60 Russian officials it unilaterally implicated in the untimely death of a lawyer who worked for an American law firm in Moscow while in Russian police custody in 2009.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 17 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

بهره گیری از زور و قوای نظامی، برای برآورده کردن خواست حکومت ها، قدمتی دیرینه دارد. در سده های اخیر و به خصوص قرن بیستم، با پیشرفت های شگرف نظامی، به خصوص در سال های پس از جنگ جهانی دوم، با امنیتی شدن فضای جهانی و آغاز رقابت تسلیحاتی میان دو ابرقدرت سابق، این رویکرد نمود بیشتری یافته است.با فرو پاشی شوروی سابق، بسیاری کارشناسان، این دوره را پایان یافته تلقی کرده، آغاز عصر جدیدی را نوید می دادند؛ لیکن این دوره، عمر چندانی نداشت و امریکایی ها با طرح نظم نوین جهانی، عزم خود را برای یکه تازی در عرصه بین المللی به رخ جهانیان کشیدند.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه، روسیه وآسیای جنوبشرقی
ادامه مطلب
[ شنبه 15 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

 نویسنده: مایکل مک فول

در کلی ترین تحلیل تردیدی نیست که ایالات متحده منافع استراتژیک و مهمی در ایجاد رژیمهای دمکراتیک در خارج بویژه در کشورهای قدرتمندی مثل روسیه دارد. کشورهای دمکراتیک به همدیگر حمله نمی کنند. یکی از واقعیت های تجربی قرن بیستم این بود که بین نوع رژیم داخلی یک کشور و رفتار بین المللی آن کشور رابطه وجود دارد. امنیت ملی هیچ کشوری بیشتر از امنیت ملی آمریکا از گسترش دمکراسی سود نمی برد. امروزه همه حکومت های دمکراتیک در جهان روابط قوی با ایالات متحده دارد. هیچ حکومت دمکراتیکی دشمن ایالات متحده نیست. همه حکومت های دیکتاتوری در دنیا دشمن ایالات متحده نیستند اما بیشتر دشمنان ایالات متحده دارای حکومتهای دیکتاتوری هستند. با اندکی استثناء، کشورهایی که پناهگاه امنی برای دشمنان غیردولتی ایالات متحده آماده می کنند کشورهایی هستند که دارای رژیمهای مستبد هستند. دمکراسی ها همچنین سیاست های شفاف تری دارند که امکان پیش بینی رفتارهای آنها را بیشتر می سازد و کمتر قادرند که فعالیتهای خصومت آمیزی مثل تولید سلاح های کشتار جمعی برای بازیگران غیردولتی را انجام دهند. بنابراین گسترش آزادی و دمکراسی درجهان جزو منافع امنیت ملی آمریکا می باشد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ جمعه 14 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

نویسنده: مایکل مک فول

این مقاله به رابطه میان دمکراسی در روسیه و امنیت ملی آمریکا می پردازد. این مطلب نوشته مایکل مک فول نویسنده آمریکایی است که در آن تحلیل منافع آمریکا با دیدی افراطی انجام شده است اما واقعیت هایی پیرامون دمکراسی روسیه و البته توجه آمریکا به اوضاع داخلی کشورهای غیر دمکراتیک ( غیر دمکراتیک از نظر آمریکایی ها ) مطرح می کند که در نوع خود جالب توجه می باشد.نویسنده ابتدا به موفقیتهای روسیه در داخل و خارج اشاره می کند که طی آن به این مساله می پردازد که دیگر مثل گذشته بحث اصلی محافل روسی این نیست که بین کاپیتالیسم و کمونیسم کدام را انتخاب کنند بلکه حرکت در جهت اقتصاد بازاری و نظام سرمایه داری در درون جامعه روسیه امری پذیرفته شده است. دولت امروز روسیهتا حد زیادی سیاست همسویی با غرب را اتخاذ کرده و سعی در ایجاد نوعی دموکراسی در روسیه دارد اما از نوع دمکراسی هدایت شده.
نویسنده مقاله به پیامدهای زیانبار این دمکراسی برای امنیت ملی آمریکا اشاره می کند. در بخشی از مقاله شواهد تاریخی مطرح می شود تا بر اساس آن اثبات شود که ایجاد حکومت دمکراتیک در روسیه برای منافع امنیت ملی آمریکا ضروری است. بنابراین برای تحقق این هدف مجموعه ای از راهکارها مطرح می شود که در نوع خود بسیار مهم هستند.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ جمعه 14 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

با گذشت دو سال از اعلام سیاست «reset» اوباما در روابط آمریکا و روسیه، به نظر می‌رسد روابط دو کشور همچنان شکننده است. چرا که اتحاد و همکاری آمریکا با روسیه برای واشنگتن چندان هم آسان و بی دردسر نیست. در همین رابطه، جیمز اف. کالین، رئیس برنامه روسیه و اوراسیا در بنیاد «کارنگی» و سفیر سابق آمریکا در روسیه(۲۰۰۱-۱۹۹۷) و متیو روجانسکی، معاون کالین در بنیاد مذکور، طی مقاله‌ای با عنوان «چرایی اهمیت روسیه برای آمریکا» ضمن تحلیل دلایل اهمیت مسکو برای واشنگتن می‌نویسند: “اگرچه روسیه به لحاظ تکنولوژیکی در مقایسه با غرب عقب مانده است، اما این کشور از نظر اقتصادی هنوز از پتانسیل‌های بالایی برخوردار بوده و مقامات اقتدارگرای روسیه نیز همچنان برای غرب، غیر قابل اعتماد بوده و از اهرمها و توانمندی‌های بسیاری برای اعمال فشار برخوردارند


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 13 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

دهة آخر قرن بيست شاهد يكسري تغييرات جدي در نقشة سياسي دنيا بود كه برطبق آن، سرنوشت بازيگران براساس شرايط، اهداف و ابزارهاي سياست خارجي دگرگون گرديد. با پايان جنگ سرد و فروپاشي اتحاد جماهير شوروي به عنوان يكي از دو قطب نظام بين المللي در سال 1991 جمهوريهاي مستقل جديدي در چهار منطقة آسياي مركزي، قفقاز، بالتيك و غرب روسيه شكل گرفتند. در اين بين آسیاي مركزي و قفقاز (اوراسیای مرکزی) به عنوان بخشي از هارتلند جدید، در قرن بيست و يكم، مطرح گرديدند كه با فرصتها و چالشهاي بسيار همراهند. بدين ترتيب، اين منطقه به دلايل مختلف در محاسبات استراتژيك قدرتهایي مانند آمريكا، چين و روسيه جايگاه خاصي يافت و این همان فاکتوری است که همزمان واشنگتن، مسکو و پکن را برای نقش آفرینی و تسلط بر منطقه به تحرک وا می دارد. در واقع اينك در اين منطقه بحث از بازي بزرگ جديد است كه از اواسط دهة 1990 آغاز شده است. در حال حاضر این جمهوریها با رقابت و همكاري قدرتهاي بزرگ آمريكا، روسيه و چين در منطقة خود مواجه اند و وزنة رقابت در اين زمينه سنگين تر خواهد بود و هر یک از آنان از دلايل فراواني براي نقش آفرينی در منطقه برخوردارند.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و ناتو، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و cis، روسیه و خطوط لوله انرژی، روسیه وآسیای جنوبشرقی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 12 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
نویسنده: جعفر خاشع
منبع:موسسه روسیران


در روزهای اخیر شاهد افزایش تنش در روابط روسیه و آمریکا در اثر مطرح شدن دوباره مسائل حقوق بشری در روابط دو کشور به بهانه پرونده سرگی ماگنیتسکی بودیم. افت و خیز در روابط دو کشور در سالهای گذشته تبدیل به امری طبیعی شده اما تا آنجا که به روسای جمهور دو طرف مربوط بوده، آنها سعی داشتند تنشها را کنترل کرده و در چارچوب سیاست «ریست» پیش بروند. ولی این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که حتی مدودف، رئیس جمهور روسیه را هم مجبور به واکنش تندی  کرد. به عقیده برخی مقامات سیاسی روسیه این اقدام وزارت خارجه امریکا حتی در دوران جنگ سرد هم سابقه نداشته است.
وزارت خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرده است که پیش‌نویس طرح اعمال تحریم‌ روادیدی ۶۰ نفر از مسئولین روسیه را که در پرونده سرگی ماگنیتسکی نقش داشتند بدون تصویب سنا اجرا خواهد کرد. این پیش‌نویس در اکتبر سال ۲۰۱۰ علیه قضات و کارمندان دادستانی روسیه که با پرونده سرگی ماگنیتسکی ارتباط داشتند، تسلیم کنگره آمریکا شد. ماگنیتسکی، ‌حقوقدان ‌بنیاد ‌سرمایه‌گذاری ‌«هرمیتج ‌کاپیتال» بود که از سوی دولت روسیه به تخلف مالیاتی محکوم شده بود. وی در نوامبر سال ۲۰۰۹ ‌در ‌زندان ‌«ماتروسکایا ‌تیشینا» در سن ۳۷ سالگی ‌در ‌مسکو‌ بر اثر ناراحتی قلبی درگذشت. اما کشورهای غربی ‌تأکید می‌‌کنند ‌که ‌علت ‌واقعی زندانی شدن ‌ماگنیتسکی، مشکلات ‌او ‌با ‌افراد ‌سازمان‌‌های ‌امنیتی بود، چرا ‌که او ‌آنها ‌را ‌به ‌تصاحب ‌شرکت‌های ‌متعلق ‌به ‌بنیاد ‌مذکور ‌آمریکایی ‌متهم ‌می‌کرد.موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 12 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

پس از پایان دوران جنگ سرد و پدید آمدن خلاء قدرت در برخی از مناطق جهان،‌ تشکل‌های چندجانبه و سازمان‌های منطقه‌ای در عصر جهانی شدن رشد و بالندگی قابل ملاحظه‌ای یافتند. آسیای مرکزی و قفقاز از جمله مهم‌ترین مناطقی بود که در نظام جدید بین‌الملل با خلاء قدرت مواجه گردید و فدراسیون روسیه به عنوان میراث‌دار اصلی اتحاد جماهیر شوروی از یک سو و مجموعه جهان غرب از سوی دیگر تلاش کردند با اتخاذ شیوه‌های گوناگون از این شرایط به نفع خود بهره ببرند. تشکیل و تقویت سازمان‌های منطقه‌ای از مهم‌ترین رویکردهای دو طرف برای همسو نمودن کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز با اهداف، منافع و سیاست‌های خود به شمار می‌رود. در این مقاله ضمن اشاره به رویکرد کشورهای منطقه، فدراسیون روسیه و قدرت‌های غربی نسبت به شرایط منطقه، نقش برخی از تشکل‌ها و سازمان‌های فعال در این مناطق مانند جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، سازمان همکاری شانگهای، اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان امنیت و همکاری اروپا و گوآم و نیز نحوه تعامل و تأثیرگذاری آن‌ها بر تحولات منطقه مورد بررسی قرار می‌گیرد.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا، روسیه و ناتو، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و cis، روسیه و خطوط لوله انرژی، روسیه و اروپای شرقی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 12 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

چكيده

با آغاز برنامه هسته اي ايران پس از انقلاب اسلامي ،از روسيه به عنوان كشوري كه ساخت نيروگاه بوشهر را بر عهده گرفت همواره به عنوان شريك هسته اي ايران ياد مي شود و اين در حالي است كه سياست هاي روسيه در قبال برنامه هسته اي ايران در مقاطع مختلف تحت تاثير عوامل متعدد -كه بحث خواهد شد – داراي نوسان بوده و گاه با اتخاذ مواضع ضد و نقيض نه تنها در روند همكاري هاي هسته اي خود با ايران اخلال نموده است بلكه در موضع گيري هاي خود در آژانس بين المللي انرژي اتمي و سپس در شوراي امنيت سازمان ملل- كه منجر به صدور چندين قطعنامه بي سابقه در تاريخ جمهوري اسلامي ايران شده است-عملاً به جبهه كشورهاي غربي و در بهترين حالت به عنوان يك كشور بي طرف مطرح بوده است .با مفروض قرار دادن اين مسا له كه رويكرد روسيه نسبت به برنامه هسته اي ايران به ويژه پس از يازده سپتامبر تابعي از روابط اين كشور با غرب و به خصوص آمريكا است ،اين سوال مطرح می شود كه اساسًا خط قرمز روسيه در همكاري هاي هسته اي اش با ايران چيست؟وجمهوري اسلامي ايران تا چه اندازه روي شريك هسته اي خود مي تواند حساب كند؟و اساساًجایگاه و نقش ایالات متحده در همکاری هسته ای بین ایران و روسیه در کجا قرار دارد؟

كليد واژه ها : فناوري هسته اي ،يازده سپتامبر ،خاور ميانه ،همگرايي ،تروريسم ، تسليحات كشتار جمعي ،نظام تك قطبي و امنيت بين المللي.


موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 12 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

چکیده

سیاست خارجی روسیه در قبال خاورمیانه در دوره دوم ریاست جمهوری پوتین بسیار فعال، پویا و پرتحرک ارزیابی می‌شود؛ تا آنجا که می‌توان این دوره را متمایز از سایر ادوار سیاست خارجی روسیه نسبت به این منطقه، پس از فروپاشی شوروی دانست. مقاله پیش‌رو می‌کوشد تا به شناسایی علت یا عواملی که سبب این پویایی و تحرک شده‌اند. بپردازد. نگارنده بر این باور است که محرک‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی بسیاری سبب شده‌اند تا مسکو خود را وارد تحولات و بحران‌های واقع در این منطقه نماید. استدلال مقاله حاضر آن است که به رغم تأثیرگذاری محرک‌های یاد شده در این زمینه، متغیرهای امنیتی، سهم بیشتری در تحلیل سیاست جدید خاورمیانه‌ای مسکو دارند. آسیب‌پذیری سنتی سرزمینی، حضور و سکونت اقلیتی چشمگیر از مسلمانان و بالاخره وجود گروه‌های جدایی‌طلب و بنیادگرای مذهبی در درون روسیه، جملگی سبب شده‌اند تا این کشور با ورود به تحولات و بحران‌های خاورمیانه و در چارچوب ارائه رویکردی متوازن به تمامی کشورهای واقع در این منطقه، مانع از تعمیق گسست‌های هویتی، قومی و نژادی در درون مرزهای ملی خود و نیز منطقه خارج نزدیک گردد. در این میان، افزایش قابل ملاحظه درآمدهای انرژی روسیه در کنار ضعیف شدن عضلات دیپلماسی خاورمیانه آمریکا به دلیل مصروف شدن فزاینده انرژی آن کشور در عراق و افغانستان، مهم‌ترین عوامل بیرونی در پویاتر شدن سیاست خارومیانه‌ای مسکو ارزیابی می‌شوند.

کلید واژه‌ها:

سیاست خاورمیانه‌ای روسیه، تحرک دیپلماتیک، رویکرد امنیتی، موازنه نفوذ، فروش تسلیحات


 

موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و خاورمیانه
ادامه مطلب
[ سه شنبه 11 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
By George Friedman
Russia’s defining characteristic is its indefensibility. Unlike the core of most states that are relatively defensible, core Russia is limited to the region of the medieval Grand Principality of Muscovy. It counts no rivers, oceans, swamps or mountains marking its borders — it relies solely on the relatively inhospitable climate and its forests for defense. Russian history is a chronicle of the agony of surviving invasion after invasion.Traditionally these invasions have come from two directions. The first is from the steppes — wide open grasslands that connect Russia to Central Asia and beyond — the path that the Mongols used. The second is from the North European Plain, which brought to Russia everything from the Teutonic Knights to the Nazi war machine.

موضوعات مرتبط: روسیه و ایران، روسیه و آمریکا، روسیه و ناتو، روسیه و خاورمیانه، روسیه و اتحادیه اروپا، روسیه و cis، روسیه و سپر دفاع موشکی، روسیه و کنترل تسلیحات، روسیه و خطوط لوله انرژی
ادامه مطلب
[ دوشنبه 10 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]

جامعه بين المللي اين روزها در حالي شاهد شعله ور شدن آتش اختلافات ميان آمريكا و روسيه مي باشد كه ابتكار 'نوسازي' روابط دو كشور به شدت تحت الشعاع لايحه موسوم به ' كاردين' مبني بر تحريم تعدادي از مقام هاي روس از سوي واشنگتن قرار گرفته است.  
   رسانه هاي روسيه در هفته جاري با پوشش گسترده موضوع اجرايي شدن فهرست تحريم تعدادي از مقام هاي اين كشور به اتهام دخالت در مرگ 'ماكنيتسكي' وكيل روس بنياد سرمايه گذاري 'هريتيج' از سوي واشنگتن از بروز اختلاف ديگري در روابط كرملين و كاخ سفيد خبر دادند.
انتشار اين خبر كه واكنش تند شخصيت هاي حقوقي و حقيقي روسيه را به دنبال داشت، نشان داد كه خاكستر آتش اختلافات 80 ساله مسكو و واشنگتن به اين زودي ها سرد و خاموش نمي شود و بايد در آينده همچنان منتظر شعله ور شدن آن در مقاطع زماني مختلف بود.
در اين ميان آنچه كه موجب برانگيخته شدن خشم مقام هاي روس در ارتباط با فهرست مزبور شد، اقدام يكجانبه وزارت خارجه آمريكا در اجرايي كردن آن بدون منتظر شدن براي مصوبه كنگره بود كه به نوعي از اطمينان 'هيلاري كلينتون' و ياران اش از محبوب بودن اين ابزار فشار به مسكو در نزد سياستمداران كهنه كار كنگره حكايت داشت.


موضوعات مرتبط: روسیه و آمریکا
ادامه مطلب
[ دوشنبه 10 مرداد1390 ] [ ] [ جعفر خاشع ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

جعفر خاشع، دانش آموخته کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تهران. علاقه مند به مطالعه مسائل سیاسی اقتصادی روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز
امکانات وب